Невелике село Щавне Szczawne розташоване у гміні Команча, Сяніцького повіту, Підкарпатського воєводства, за 15 кілометрів від словацького кордону, та за 45 – від українського. Нині тут мешкає близько 400 осіб – лемків практично немає, хоча у 1939 році в селі мешкало 950 осіб, з яких 850 були лемками-українцями.
Головною пам’яткою Щавного є лемківська дерев’яна церква Успіння Богородиці, зведена у 1889 році тесляром Хойсаном із села Плонна. Церква має три бані, вкриті оловом. Окремо стоїть дзвіничка. На відміну від більшості давніших храмів, стіни церкви у Щавному обшиті не гонтом, а шалівкою.
До 1945 року церква Успіння Богородиці була греко-католицькою. Після депортації українців, із храму зробили склад, а потім продали у приватну власність. В планах власників було знесення церкви, але нечисленні віряни греко-католики та православні, яким від 1954 року вдалося повернутись у Щавне, врятували її. У 1962 році церкву було підпорядковано Польській православній автокефалії, якій вона належить і нині.
Текст та фото Романа Маленкова.