Польща. Володава Wlodawa

Володава Wlodawa – типове провінційне містечко Східної Польщі, розташоване у Люблінському воєводстві. Тут не багато старих будівель, але комплекс старувки присутній – двоповерхові будинки, і житлові, і адміністративні. А ще тут є храми.

Володава вважається найпівнічнішим містом колишньої Русі – воно входило у володіння Данила Галицького. Ну а потім був тривалий період Речі Посполитої та російського панування, після поділу останньої у 1795 році. Головною пам’яткою російського періоду є православна церква Різдва Богородиці, побудована у 1840-х роках, як греко-католицька, але пізніше передана православній парафії і перероблена у єпархіальному стилі. Не скажу, що дуже красивий храм, на відміну від головного римо-католицького храму Влодави – церкви святого Людвика – вона дуже красива.

Церква святого Людвика була побудована у 1739-1752 рр. на кошти гетьмана Литви Людвіка Поцея. Це була подяка Богу за чудесний порятунок під час замаху. Автором проекту був видатний архітектор італійського походження, Паоло Фонтана, керував будівництвом інший відомий архітектор – Томаш Резлер. Храм можна віднести до найкращих зразків пізнього бароко у Польщі. На мою думку це шедевр.

З 18 століття у Володаві мешкала велика єврейська громада. Крім великого кіркуту тут збереглося дві синагоги, зведені у 18 столітті – Велика і Мала. Із цих синагог створено значний музейний комплекс, частина якого присвячена німецькому табору смерті Собібор, який був розташований недалеко.

Текст та фото Романа Маленкова.

Церква Різдва Богородиці

Костьол святого Людвика

Синагоги