Великий прибутковий будинок на перетині вулиці Великої Житомирської (40/2) та Львівської площі, був зведений у 1912 році у стилі неокласицизму. У той час це була садиба П.Кравцова.
Будівля – п’ятиповерхова, цегляна, Г-подібна в плані. Складається з двох різних за протяжністю житлових секцій. Перший поверх був відведений для приміщень громадського призначення, у крилі з боку Львівської площі – проїзд у двір. Фасади мають асиметричну композицію, заокруглений ріг акцентований напівсферичним куполом та балконом. Входи на сходові клітини підкреслені гранованими еркерами, вертикалі яких підхоплені невисокими трикутними фронтонами над арками приміщень. Архітектурний декор фасадів виконаний у стилі неокласицизм, для якого характерні глухі вінцеві аттики, карниз великого виносу з мутулами, доричні півколонки на рівні верхнього ярусу оформлені пальметами фризи. У єдиному стилістичному ключі витримано малюнок балконних парканів, що поєднує вертикальні елементи з мотивами вінків та гірлянд.
На першому поверсі із 1913 року розміщувається кінотеатр «Ліра», нині це найстаріший діючий кінотеатр Києва. В радянські часи він називався «Актор».
У будинку проживало подружжя художників Прахових: Микола Адріанович, син відомого мистецтвознавця, та його дружина Крюгер-Прахова Анна Августівна. З 1910-х рр.. і до 1920 подружжя Прахових викладало в Київському художньому училищі, 1924–33 утримувало художньо-промислову студію. Займали п’ятикімнатну квартиру на третьому поверсі, де в найбільшій кімнаті була майстерня. Тут бували відомі художники Віктор Васнєцов та Михайло Нестеров.
1941 та 1945–93 у чотирикімнатній квартирі № 17 на четвертому поверсі проживав відомий нейрохірург, академік Андрій Ромоданов.
При написанні використано: Звід пам’яток історії та культури України.
Текст та фото Романа Маленкова.