Від Миколаєва ми поїхали на Вознесенськ, глянули на царський будиночок та місцину, де розстріляли Мішку Япончика, а далі повернули на село Тімірязєвка – унікальний населений пункт, який мав стати зразково-показовим радянським селом. І мабуть став.
У 50-ті роки минулого століття у Тімірязєвці збудували готель із куполом – щось середнє між цирком і палацом. В 60-ті, недалеко від готелю, звели комплекс двоповерхових гуртожитків, у стилі необароко, а трохи далі – величезний будинок культури, великі будинки для інженерів, агрономів, зоотехніків, величезну контору колгоспу… Значна частина цих будівель нині покинута і руйнується. Зразково-показове тімірязєвське господарство зникло, але на його місці з’явилося підприємство, яке займається селекцією горіхів, і, можливо, у села є майбутнє.
Головною пам’яткою Тімірязєвки є палац німецьких поміщиків Окснерів (на гугл-карті він займає місце готелю, а насправді він біля колгоспної контори). В палаці збереглися розписи та ще деякі унікальні речі, про які не хочеться розповідати на просторах інтернета. Палац стоїть покинутим, з відкритими дверима… Поряд декілька надгробків Окснерів і фермерське господарство з вівчарками.
Тімірязєвку ми досліджували під час експедиції, організованої за підтримки Lexus. Більш розгорнутий матеріал про цю експедицію можете почитати на нашому сайті тут.
Текст та фото Романа Маленкова.
Далі трохи тексту із Вікіпедії.
До революції належало німецькому поміщику Окснерові, чия садиба збереглася до сих пір (правда в жалюгідному стані). Після революції мало назву Будьонівка (Будьоновскький) на честь маршала Будьонного С. М. У селі розміщувався великий на ті часи конезавод.
Церковна громада Тімірязєвки першою на Миколаївщині перейшла з-під юрисдикції Московського патріархату до Православної церкви України після надання останній томосу про автокефалію. Настоятелем громади є отець Андрій (Борсук).
Садиба Окснерів
Радянський готель
Гуртожитки та будинок культури