Між Диканькою і Опішнею, нині вже у Полтавському районі, хоча раніше це був Диканьський, лежить село Великі Будища. Буда, Будка, Будище – назви пов’язані із виплавкою металу із болотної руди, або виробленням селітри, поташу, вугілля або дьогтю, і Будища теж колись займалися подібними ремеслами. Заснували село ще у 16 столітті, тоді це були польські землі. У Великих Будищах побудували земляну фортецю, яка мала стояти на перепоні шляхів кочівників із степу. У 17 столітті це вже було містечко, яке увійшло до полтавського полку у часи Хмельниччини, у 1660 році тут розмістили козацьку сотню.
У 1709 році у Великих Будищах розміщувалася штаб-квартира шведського короля Карла ХІІ, до якого неодноразово приїздив Іван Мазепа. Тут було підписано кілька угод.
У 19 столітті Великі Будища були центром волості. Тут мешкало близько 3,5 тисяч осіб, відбувалися ярмарки, працював селітряний завод та ремісничі майстерні, було 6 церков, кілька шкіл та ремісниче училище. Основна частина земель містечка належала спочатку поміщикам Милорадовичам, а потім Масоловим. Тут стояв їхній великий маєток.
Із 17 століття в містечку діяв жіночий Преображенський монастир. Пізніше при ньому з’явився скит, але період радянської окупації у Великих Будищах пережила лише одна церква, Троїцька – і маєток, і храми, й монастир, зруйнували росіяни та їх посіпаки. Ось що пише про Троїцький храм Вікіпедія:
У сотенному містечку Великі Будища Полтавського полку спочатку була збудована дерев’яна церква на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Час її зведення невідомий. Згадувалась вона у документах при розмежуванні Київської та Слов’янської єпархій (10.10.1776).
1806 року дерев’яну церкву розібрали і почали зведення мурованої. Будівництво було закінчене 1819 року.
1866 року до храму була приписана стара дерев’яна церква на честь Святої Трійці.
Після перебудови храму, розпочатої 1873 року, храм був переосвячений 1876 року під приводом збереження пам’яті про старовинну Свято-Троїцьку церкву. Від того часу храм мав нових небесних покровителів і отримав нову назву на честь Святої Трійці.
А ще у Великих Будищах, у клубі, є Музей українського весілля, доволі популярний серед туристів, відвідуваний. Його відкрили у 2008 році.
Текст та фото Романа Маленкова.