Великі Сорочинці

Великі Сорочинці – найвідоміше село Полтавщини, та і в країні воно одне із найвідоміших. Було б воно звичайнісіньким рядовим селом, якби не Микола Гоголь – великий письменник прославив його у повісті «Сорочинський ярмарок». Дехто скаже, що то ярмарок прославив село, а не Гоголь, але ж було в ті часи багато значно більших ярмарків, а ми про них нічого не знаємо. А про Сорочинський знаємо, як і про Великі Сорочинці. А що ми знаємо про Великі Сорочинці? Ну, що там ярмарок. Там дійсно ярмарок. Національний. Відбувається із 2004 року. Колись це був дійсно осередок торгівлі, а нині це більше фестиваль, місце подієвого туризму. Сюди щороку, у серпні місяці, з’їжджається маса народу…

Великі Сорочинці за межами ярмарку, і в період, коли його тут немає, а це фактично цілий рік, звичайне спокійне і тихе, навіть занадто, село. Ярмарковий майдан – Жабокрицька площа, стоїть пусткою – усі колоритні, дерев’яні, криті очеретом (чи соломою), прилавки, декоративні вітряки, альтанки, стоять, ніби покинутими, хоча село Великі Сорочинці, досить велике (3,5 тис. жителів), але місцевим мешканцям немає діла до прилавків, без ярмарку.
В давнину на місці Сорочинець стояло містечко Краснопіль – воно зображене на карті Боплана, складеній у 1648 році. Назва Сорочинці фігурує із 1660-х років. Тут стояла сотня Миргородського полку, сотником у якій служив Павло Апостол, який володів землями Сорочинець та сусіднього Хомутця. У родині Павла у 1654 році народився гетьман Данило Апостол. А у 1809 році, в будинку лікаря Трохимовського народився Микола Гоголь. Його хрестили у Спасо-Преображенській церкві, яку заклав Данило Апостол, і яка нині є головною пам’яткою Великих Сорочинців.

Спасо-Преображенська церква

Спасо-Преображенська церква – шедевр українського бароко, який, вважається, спроектував Степан Ковнір – відомий лаврський зодчий. Будівельників запросили із Полтави та Опішні, а на відкритті був присутній багатотисячний козацький почт.
Храм мав 9 бань, але після удару блискавки у 1800 році, почалася пожежа, і 4 бані довелося розібрати – нині їх 5.

Церква була родовою усипальнею родини Апостолів. Данило Апостол був першим, кого поховали в усипальні. Потім тут же поховали дружину, сина та дочок гетьмана. Нинішні нащадки Апостолі мешкають у Франції, й періодично навідуються у Великі Сорочинці. У 1996 році вони подарували храму 9 дзвонів, для них майже відразу збудували 15 метрову дзвіницю.

Ось що пише про Спасо-Преображенську церкву Вікіпедія:

Церква відзначається багатством декоративного оформлення фасадів у стилі українського бароко. Центральна дільниця храму увінчана багатозаломною банею на 12-гранному світловому барабані. В інтер’єрі панує унікальний дерев’яний 5-ярусний різьблений іконостас, утворений трьома іконостасами. На стіні бабинця — герб гетьмана Данила Апостола.

У церкві зберігся унікальний іконостас висотою 22 метри, а шириною 17 м. його розписували майстри із Лаврської іконописної школи.

1929 року, в будинку, де народився Гоголь, відкрили його літературно-меморіальний музей. Щоправда, нинішній будинок – вже копія, адже оригінальний згорів у часи Другої світової війни.

Текст та фото Романа Маленкова.

Музей Гоголя

Ярмарок без людей