Вишняки

За 20 км на південний схід від Лубен розташоване село Вишняки. Заснував село козак Савка Вишняк ще у 16 столітті, від нього і назва. Село як село, не мале й не велике – близько двох тисяч мешканців, лежить при трасі Київ – Харків. Головні пам’ятки Вишняків – маєток, зведений родиною Пламенців, і відомий перебуванням тут Тараса Шевченка, та Троїцька церква, збудована тими ж Пламенцями у 1794 – 1799 рр.

Вишняківський маєток збудовано у Вишняках, Полтавська область, за проектом відомого архітектора Миколи Львова, будівництво проводилося протягом 1805 року. Розпочав будівницто маєтку у 1780 році Радіон Стапанович Паламенець, власник Вишняківського маєтку. Завершувила будівництво Надія Дем’янівна Пламенець (в дівоцтві – Оболонська). Протягом XIX – початку XX століть маєток належав панським родинам Пламенців, Оболонських, Родзянко, а з кінця XIX століття – Котляревських.

Палац    

Будинок збудований з цегли, у проекції — квадратний, двоповерховий, тинькований. Над головний входом — прямокутний балкон-тераса, що спирається на масивні колони. З тильного боку — подібний балкон, тільки вже впівкола. Композиційним центром будівлі є овальна зала, завершена куполом з невисоким шпилем. Зала на другому поверсі освітлюється вікнами з барабану купола.

На стіні будівлі встановлена меморіальна таблиця про те, що 1845 року тут гостював Тарас Шевченко.

Нині в колишньому маєтку розмістився будинок-інтернат для інвалідів. Текст із Вікіпедії. На сторінці про маєток викладена дуже розлога інформація, і, зокрема, про відвідини Тараса Шевченка.

Троїцька церква

Троїцька церква — православна церква в селі Вишняки, Хорольський район, збудована в 1794-1799 рр. Розпочав будівницто храму Радіон Стапанович Паламенець, власник Вишняківського маєтку. Завершувила будівництво Надія Дем’янівна Пламенець (в дівоцтві – Оболонська). Пам’ятка архітектури національного значення, охоронний № 598. Текст із Вікіпедії. Читайте там же значно більше інформації.

Зважаючи на розташування Вишняків біля великої автомагістралі, дивує слабкий інтерес туристів до пам’яток Вишняків. Хоча винні власне балансоутримувачі маєтку, які не завжди пускають на територію.

Фото Романа Маленкова.

Сільський будинок культури