Колись руські князі (найпевніше Володимир Великий ще у 10 столітті) звели у Луцьку дерев’яні укріплення. На їх місці у 14 столітті постав великий мурований. Його вже зводили Великі князі Литовські – розпочав будівництво Любарт, саме тому його ім’ям і нарекли твердиню, а продовжили Вітольд і Свидригайло. Луцький замок нині називають одним із найбільш яскравих прикладів середньовічної оборонної архітекрури на території України.
Замок Любарта – перкрасно збережений зразок фортифікаційної архітектури пізнього середньовіччя. Раніше він був оборонним ядром Луцького (Окольного) замку, який, на жаль, втратив свою цілісність. Картинки-реконструкції демонструють яким був Луцький замок у 17 столітті. Але до нас ця велична споруда дійшла лише шматками – добре що хоч Замок Любарта вдалося зберегти, адже його колись (за часів російської імперії) продали на будматеріали. З аукціону. На щастя через рік київська комісія заборонила розбирати твердиню.
Отже колись Луцький замок колись складався з двох частин: Верхнього (замку Любарта) і Нижнього (Окольного) замку. Від Окольного замку повноцінно збереглася лише одна вежа – Чарторийських. В ній нині музейний простір. Збереглася структура вулиць та, спорадично, фортифікації, які стали частинами пізнішої забудови. А от замок Любарта зберігся добре. Він має три вежі: В’їзна (Надбрамна, Любарта), Стирова (Свидригайла) і Владича, які з’єднані між собою високими мурами. На внутрішньому подвір’ї розташувались будинок судів (18 ст.), повітова скарбниця (19 ст.), залишки князівського палацу (14 ст.) і храму Івана Богослова (12 ст.).
Основне будівництво замку Любарта тривало 80 років (1350-1430 рр.), пізніше змінювалася лише висота веж – вони стали вищими. В той час Окольний замок ще був дерев’яним. Будівництво на його місці великої цегляної фортеці розпочалося у 1502 році.
Луцький замок спочатку був резиденцією Великого князя Литовського, пізніше тут розміщувалась королівська адміністрація та суд. Ще тут базувалося церковне керівництво – і католицьке, і православне, але голона функція замку до 18 століття полягала у обороні Луцька від ворогів. Головна його нинішня функція – атракційна. Це неймовірний музей, заради якого, в першу чергу, туристи їдуть у Луцьк.
Текст та фото Романа Маленкова
Значно більше деталей про Луцький замок знайдете на Вікіпедії
Надбрамна вежа
Стирова вежа
Замок Любарта
Вежа Чарторийських Окольного замку