Луцьк. Замок Любарта

Колись руські князі (найпевніше Володимир Великий ще у 10 столітті) звели у Луцьку дерев’яні укріплення. На їх місці у 14 столітті постав великий мурований. Його вже зводили Великі князі Литовські – розпочав будівництво Любарт, саме тому його ім’ям і нарекли твердиню, а продовжили Вітольд і Свидригайло. Луцький замок нині називають одним із найбільш яскравих прикладів середньовічної оборонної архітекрури на території України.

Замок Любарта – перкрасно збережений зразок фортифікаційної архітектури пізнього середньовіччя. Раніше він був оборонним ядром Луцького (Окольного) замку, який, на жаль, втратив свою цілісність. Картинки-реконструкції демонструють яким був Луцький замок у 17 столітті. Але до нас ця велична споруда дійшла лише шматками – добре що хоч Замок Любарта вдалося зберегти, адже його колись (за часів російської імперії) продали на будматеріали. З аукціону. На щастя через рік київська комісія заборонила розбирати твердиню.

Отже колись Луцький замок колись складався з двох частин: Верхнього (замку Любарта)  і Нижнього (Окольного) замку. Від Окольного замку повноцінно збереглася лише одна вежа – Чарторийських. В ній нині музейний простір. Збереглася структура вулиць та, спорадично, фортифікації, які стали частинами пізнішої забудови. А от замок Любарта зберігся добре. Він має три вежі: В’їзна (Надбрамна, Любарта), Стирова (Свидригайла) і Владича, які з’єднані між собою високими мурами. На внутрішньому подвір’ї розташувались будинок судів (18 ст.), повітова скарбниця (19 ст.), залишки князівського палацу (14 ст.) і храму Івана Богослова (12 ст.).

Основне будівництво замку Любарта тривало 80 років (1350-1430 рр.), пізніше змінювалася лише висота веж – вони стали вищими. В той час Окольний замок ще був дерев’яним. Будівництво на його місці великої цегляної фортеці розпочалося у 1502 році.

Луцький замок спочатку був резиденцією  Великого князя Литовського, пізніше тут розміщувалась королівська адміністрація та суд. Ще тут базувалося церковне керівництво – і католицьке, і православне, але голона функція замку до 18 століття полягала у обороні Луцька від ворогів. Головна його нинішня функція – атракційна. Це неймовірний музей, заради якого, в першу чергу, туристи їдуть у Луцьк.

Текст та фото Романа Маленкова

Значно більше деталей про Луцький замок знайдете на Вікіпедії

Надбрамна вежа

Стирова вежа

Замок Любарта

Вежа Чарторийських Окольного замку

50.738845, 25.323258 Дивитись на мапі Google Maps