Чортків: дві ратуші і площа Ринок

У найгарнішому місті Тернопільщини мусить бути найгарніша ратуша. У випадку з Чортковим так і є. Ба більше – у Чорткові – дві ратуші. Перша з них, стара ратуша, є унікальною для України завдяки дерев’яній фахверковій вежі.


Ідея створити на початку ХХ століття подібний шедевр не була випадковою. На той час бургомістром Чорткова був Людвік Носс, який до того навчався фармакології у Швейцарії та Данії. Напевно, перебуваючи в цих країнах, Людвіку Носсу так сподобався стиль західноєвропейських міських будиночків із шпилястими верхами та дерев’яними балками, що він вирішив саме в цьому стилі спорудити міську ратушу із чотирикутною годинниковою вежею в Чорткові.
PA314050.JPG

Будівництво ратуші з торговими рядами велося з 1905 по 1908 рік. Її головна окраса – фахверкова вежа з швейцарським годинником з чотирма циферблатами. Шпиль ратушної веж прикрашає флюгер у вигляді півня.
IMG_7429.jpg

Не меншу цінність має і годинник ратуші, який під протекцією бургомістра Носса був виготовлений в Берні, столиці Швейцарії. Його створив відомий інженер Френкаль Готтеншафтен.
IMG_7443.jpg

Цікава деталь ратуші – суцільний дерев’яний балкон торгових радів навколо, який спирається на тонкі т-подібні стовпи, які утворюють відкриту галерею:
IMG_7442.jpg

IMG_7427.jpg

Стару чортківську ратушу полюбляють і кінематографісти. Тут знімали кінострічки Вершники», «Діти підземелля», «Квартет Гварнері», «Вишневі ночі».
002.jpg

До ратуші з півдня приникають торгові ряди у вигляді двоповерхової споруди з колонадою. Вони і сьогодні використовуються за призначенням.
IMG_1023.jpg

IMG_7425.jpg

IMG_1022.jpg

Дерев’яний будинок бургомістра Людвіка Носса напроти ратуші:

Ратушу і торгові ряди оточує площа Ринок.
001.jpg

Площа Ринок в Чорткові не типова для Західної України. Тут – не площі у повному розумінні цього слова, а ряд вузьких вулиць в середині кварталу. Так званий “серединний квартал” площі Ринок– випадок унікальний для України. Щось подібне було в Кам’янці (там від серединного кварталу збереглася одна будівля). На чортківському ж Ринку серединний квартал зберігся майже повністю.
IMG_7439.jpg

Кам’яниці серединного кварталу Ринку:
IMG_7441.jpg

IMG_7438.jpg

IMG_7437.jpg

В Чорткові є ще одна ратуша, побудована у 1926 – 30 роках у стилі конструктивізму. Будівництвомнової ратуші керував польський інженер з Перемишля Юзеф Кунцевський і місцевий жительАндрій Дражньовський.
DSC01255.jpg

Нова ратуша квадратна в плані, триповерхова. До головного фасаду зліва прибудована ратушна вежа, яка завершена великою банею з маківкою. Вежу прикрашають годинники.
IMG_7452.jpg

IMG_1029.jpg

IMG_0500.jpg

Інші статті про Чортків:
Замок Гольських
Костел св. Станіслава

49.017495, 25.799023 Дивитись на мапі Google Maps