Поморяни. Частина 2: поза замком

Початок – ТУТ

Крім замку в Поморянах є на що подивитися туристу. Майже всі основні архітектурні пам’ятки: ратуша, костел і дві церкви розташовані поруч із замком – на колишній ринковій площі. Найкраще за усіх зберігся костел Святої Трійці.
 
Будівництво костелу розпочалося у 1748 році (за іншими даними – на 10 років раніше) з ініціативи ксьондза Гумніцького. Гроші на будівництво у сумі 12000 злотих виділив королевич Якуб-Людвік. 1758 року Гумніцький помирає, встигнувши добудувати стіни костелу лише до рівня вікон. Після цього храм стояв непокритим цілих 50 років.

Костел закінчили будувати у 1808 році при ксьондзі Левандовському. А всі роботи були завершені лише у 1812 році коштом тодішнього власника поморянського замку Юзефа Прушинського під керівництвом ксьондза Яна Ясінського. У 1854 році храм охопила пожежа, яка знищила інтер’єр. Пізніше різьбяр Олександр Швачук виготовив іконостас, який разом із склепінням храму розписав художник Фелікс Бердицький, а пані Менжинська привезла до Поморян з Парижа статую Богородиці. Окрім неї, костельну браму прикрашає скульптура ангела.

Костел однонавний, хрещатий в плані, має гранчасту апсиду. Фасад костелу має риси класицизму. Над навою – башточка сигнатурка в готичному стилі. Трикутний фронтон з декоративними вазами підтримують чотири пілястри тосканського ордеру. Най цікавим елементом фронтону є герб за масонським символом: око в трикутнику та хлопчики (чи янголята), які цілуються. 

Ще символи над порталом:

Дзвіниця костелу:

Як і більшість галицьких містечок, Поморяни мали свою ратушу, яка збереглася до наших днів у дещо зміненій формі. Первісно ратуша одноповерхову будівлю з триповерховою вежею. У нижній частині ратуші був склад зброї.
Незважаючи на те, що сьогодні ратуша знаходиться в жалюгідному стані, це – одна з найоригінальніших споруд цього типу на Західній Україні. Основна прикраса поморянської ратуші – чотири готичних вежі по кутах.


Трохи далі від центру на пагорбі по вул. Садовій знаходиться дерев’яна церква Собору Пресвятої Богородиці. Храм сам по собі дуже симпатичний, хоча й наполовину в блясі. З церквою пов’язана легенда, що її, начебто, збудували для мешканців Поморян полковників Кривоноса та Морозенка в часи Хмельниччини (1648 рік). Але надпис на косяку південної двері каже нас про те, що храм збудовано у 1690 році.
Церква тризрубна, триверха. Складається з квадратних в плані нави, бабинця і гранчастого східного зрубу. Центральний об’єм завершений главкою з восьмигранним барабаном, увінчаним маківкою. Грушовидні декоративні главки бічних зрубів посаджені безпосередньо на трьохскатні дахи. З північного боку до східного об’єму примикає квадратне приміщення. Споруда по периметру оточена опасанням на стовпах. Стіни зрубів мають незначний нахил всередину.

Триярусна дзвіниця утворює із церквою єдиний архітектурний ансамбль.


Поруч з храмом розкидані незрозумілі скульптури:

У 1718 році ближче до Ринкового майдану збудували нову одно банну церкву з двома вежами. А 1889 році її сильно пошкодила пожежа і було прийнято рішення про будівництво нового мурованого храму. Будівництво церкви Святої Трійці закінчили у 1889 році, а 15 липня 1890 року освятили. При церкві також був збудований шпиталь.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)     [info]andy_babubudu

49.641845, 24.932047 Дивитись на мапі Google Maps