Село Сарни було засноване до 1657 року – точнішої інформації ми не маємо. Раніше воно було центром Сарненської волості Липовецького повіту Київської губернії, а ще раніше називалося Охрімове. Нині тут мешкає близько шести сотень людей. Головна пам’ятка села – водяний млин. Далі подаємо текст із сайту wikimapia: Одаєвський млин.
Пам’ятка промислової архітектури ХІХ століття. Збудований у 1846 році поміщиком Марком Сарнецьким разом з уманськими купцями-євреями Позенами. У євреїв не було права мати землю, тому звели споруду на 30 сотках заболоченого берега річки Одаї (мужику, який тримав берег для сінокосу, подарували пару коней, віз та збрую, щоб мовчав). Млин підтоплювався водою, яку періодично відкачували. Назвали його Одаєвським, щоб не носив мужицької назви Охрімівського. Розміри будівлі – 42 х 13 метрів, половина споруди має 3 поверхи, інша частина – 2. Будівельний матеріал – високоякісна міцна цегла, при кладці якої у розчин добавляли яєчні білки*. Устаткування було придбане в Голландії: 3-тонний маховик, трансмісію. Спочатку 3 камені приводили в рух коні, а пізніше – австрійський паровик з численними трансмісіями. Підмурок, на яких містилося 10 штирів для підтримки двигуна, зберігся до сьогоднішнього часу. Млин виробляв високосортне борошно. Була обладнана олійниця, яка теж виробляла високоякісну продукцію із соняшникового насіння. Успішно працювала також крупорушка.
У 1919 році млин був націоналізований, своє значення втратив: працював лише на потреби району. В першій половині 1980-х років млин припинив роботу.
*Стосовно додавання яєчних білків у розчин при будівництві млина – це фантазії місцевих мешканців. Ніхто цього насправді не робив.
Фото Романа Маленкова.