Бережани. Частина 3: Парафіяльний костел

Парафіяльний (фарний) костел Різдва Діви Марії у Бережанах спорудили у 1620 році коштом Адама-Гіроніма Синявського. Разом із бережанським замком, готичний римо-католицький костел став однією із споруд, що формував архітектурне обличчя міста.

Костел зведений з тесаного каменю на пагорбі у центрі міста і займає домінантне положення. Його видно майже з будь-якого куточку Бережан. А особливо неповторний вигляд відкривається з гори, де розташовано Бернардинський монастир.

Архітектура костелу свідчить, що на західному Поділлі готичний стиль у будівництві зберігався за три століття довше, ніж на Заході. Пізніше, у 1780 – 1685 роках костел відбудовано в пізньоготичному стилі. Стрімкий дах, стрілчаті вікна, простота і досконалість ліній і форм є підтвердженням кращих традицій культової архітектури невеликих галицьких містечок.

Костел мав оборонне призначення. Це підтверджує наявність мурів із бійницями, які частково збереглися і до наших днів. Нажаль, на початку 80-х років минулого століття більшість мурів була знесена.

Про оборонні функції комплексу нагадує і чотирьохкутна дзвіниця із стіжковим дахом. Споруджена вона була десятиліттям пізніше за костел.

У 1675 році храм зруйнували татари, але його дуже швидко відродили. Часткову руйнацію спричинили і обидві світові війни. Після Другої світової костел використовувався не за призначенням. У 90-х роках ХХ століття храм повернули римо-католицькій громаді і освітили під титулом Святих Апостолів Петра і Павла.

Головний фасад костелу та портал:
 
Інтер’єр храму:

Скульптури біля костелу:

Вид на костел в площі Ринок:

49.442236, 24.943497 Дивитись на мапі Google Maps