Найперше місто Кіпру, яке потрапило у Список Світової спадщини ЮНЕСКО – це Пафос Pafos (гр. Πάφος, тур. Baf). Його туди включили ще у 1980 році. Дехто від Пафосу у захваті, інші знизують плечима – ну руїни, ну розкопки, але є і цікавіше, особливо, якщо ти бував у Афінах або у Римі. На Кіпрі, як мінімум не менш цікаві руїни Саламіса – міста, яке було столицею Кіпра після Пафосу. Саламіс не у ЮНЕСКО, адже він на території Північного Кіпру, а от Пафос, який був заснований близько 320 року до нової ери, і тривалий час був столицею – єдине місто острова, історичний центр якого є офіційним об’єктом Світової спадщини. Місто варто обов’язково відвідати, щоб скласти свою думку.
Найбільший скарб Пафоса – античні мозаїки.
Часто наші туристи використовують Пафос, як базу для морського відпочинку та для мандрівок островом, але значно частіше вони селяться у Лімасолі, Ларнаці або Айа-Напі, тому відвідують Пафос, як туристичний об’єкт, і приїжджають сюди зі сходу. Першим об’єктом туристичного огляду, в такому випадку, стають скелі Афродіти – місце на березі моря де, згідно із легендою, із морської піни народилася богиня кохання і краси. Там і нині, якщо тричі обпливти навколо скелі, кажуть, жінки стають красивими і коханими. Щоб знайти скелі, орієнтуйтесь на прибережний об’єкт – пляж Петра-ту-Роміу (петра – скеля), він відмічений на картах Гугл.
Скелі розташовані за межами міста, саме ж місто розділене на дві частини – Пано-Пафос (Верхній Пафос) та Като-Пафос (Нижній Пафос). У Верхньому місті розташовані Гробниці царів, але більшість основних пам’яток збереглися у Нижньому Пафосі, який і був легендарною, розкішною, пафосною столицею Кіпра. Від того міста збереглися викопні залишки крутих вілл, підмурки житлових, адміністративних та сакральних будівель, римський театр, візантійська фортеця Сорока колон, та, головне – неймовірні мозаїки вілл, зокрема вілли Діоніса та вілли Тесея. Мозаїки досить сильно затоптані, але й крізь тисячі років зберігають свою велич. Уся територія масштабних розкопок називається – археологічний парк. Це і є головна пам’ятка Пафосу. Вхід на територію платний.
Скелі Афродіти та пляж Петра-ту-Роміу.
Поряд із парком та центральною приморською площею, на набережній, стоїть Пафоський замок. Його збудували у 13 столітті, і з тих часів він жодного разу не перебудовувався. Як і більшість приморських замків, він невеликий – тому не розчаровуйтесь, коли побачите. А на підході до замку, на набережній, сила-силенна сувенірних яток та закладів харчування.
Менше, ніж за кілометр від залишків старого ядра Пафосу, стоїть ще один об’єкт архітектурно-археологічного ансамблю міста – католицька церква Айа Кіріякі Хрисополітіса, збудована хрестоносцями на місці давнішої візантійської базиліки, від якої залишилась купа колон, та плити підлоги. Кажуть, що базиліку зруйнували араби. Вони ж зруйнували палац єпископа, який стояв тут поруч. Словом, ще один прекрасний археологічний комплекс.
Руїни античного та візантійського Пафосу.
На подвір’ї церкви Хрисополітіса стоїть колона, до якої, ніби то, прив’язували апостола Павла, під час його місіонерства на Кіпрі. Апостола відшмагали нагаями, але він все рівно, після того, зміг навернути у християнство римського проконсула острова. Біля колони стоїть таблиця – будьте уважні й не пропустіть.
Північніше, прямо при головній дорозі, розташована ще одна досить відома пафоська пам’ятка – катакомби святої Соломонії. В давні часи тут добували вапняк, пізніше – просто були людські житла, а зараз печери – сакральний об’єкт – об’єкт паломництва. Соломія оплакувала тут своїх убитих синів, тому вони отримали назву від її імені.
Колона апостола Павла.
Церква Айа Кіріякі Хрисополітіса та руїни візантійської базиліки.
Пафос був столицею Кіпра близько 550 років – від 200-го року до н.е., до 350 року нашої ери. Його дуже руйнували землетруси, але мешканці відновлювали місто, а потім воно стало резиденцією римського проконсула…
Руїни Пафоса відкопали вже у 20-му столітті. Обов’язково відвідайте – там є унікальні речі.
Нинішній Пафос – значний курортний центр на заході Кіпру. Центр району, яких на Кіпрі (без північної частини) всього шість. Населення – 35 тисяч осіб у місті, 66 тисяч – в агломерації.
Текст та фото Романа Маленкова.
Замок-форт Пафоса.