Кіпр. Загадкова Хирокитія.

За 33 км на південний схід від Ларнаки, за 6 км від морського узбережжя, розташований найбільш загадковий об’єкт ЮНЕСКО на Кіпрі – неолітичне поселення Хирокітія (Choirocoitia; грецька: Χοιροκοιτία – що значить Свиняча колиска – χοίρος: свиня, кабан, κοιτίς: місце походження, колиска). Його відкрили лише у 1934 році, і от вже майже століття б’ються над загадками поселенців. А загадок повно.

Засновано Хирокітію було близько 7 тисяч років до нової ери. У шостому тисячолітті до н.е. мешканці покинули її – причина невідома. У п’ятому повернулися, і знову заселили, але у четвертому тисячолітті покинули назавжди. Місто припало порохом і про нього забули. А воно було нічогеньке, як для до керамічного періоду – дев’ять тисяч років тому – це вам не як дурному з гори покотитись.

З одного боку Хирокитію захищала висока гора, з інших – невелика річка, яка протікала у яру. Але крім того навколо було зведено стіну – 2,5 метри завтовшки та 3 метри заввишки (а може навіть більше) – це просто неймовірно, подібні укріплення в такі давні часи. І якщо їх будували, значить було від кого захищатись. Стіни частково збереглися – вони вражають.

У Хирокітії мешкало від 300 до 600 осіб – величезна кількість, як для тогочасного поселення. Жили вони у циліндричних глиняних та кам’яних, обмазаних глиною, будинках, із плоскими дахами. Вони були схожі на перевернуту каструлю. Такі житла мали від 2 до 9 метрів у діаметрі. В кожній будівлі була глиняна пічка, яка стояла… на покійниках. Цей дивний народ ховав своїх покійників прямо у будинках, під ногами, трамбуючи тіло у позу ембріона, щоб воно займало менше місця. Зверху, над тілом, будували піч, яка висушувала покійника, не даючи поширюватися трупній отруті. Для чого мешканці Хирокітії робили саме так – ніхто не знає.

Вхід у поселення платній – 3 євро. Тут є реконструйовані круглі житла, а є руїни справжніх. Дуже цікавий об’єкт, от лише діставатись до нього громадським транспортом не дуже зручно. Краще орендувати машину або їхати із екскурсією.

Текст та фото Романа Маленкова. 

34.797282, 33.344743 Дивитись на мапі Google Maps