На півночі Житомира розташувалося передмістя із назвою Крошня. Частиною міста воно є лише із 1971 року, раніше це було окреме селище, а ще раніше, до 1958 року тут було три окремих села, одне з яких називалося Крошня Чеська. Ця назва ще й досі використовується в Житомирі, особливо актуальною вона стала після реставрації костьолу Святого Вацлава.
У 1867 році царський уряд видав указ, яким гарантував чеським переселенцям із Австро-Угорщини свободу віросповідання, звільняв їх на п’ять років від податків, земельних зборів та служби у війську. З наступного року в Україну посунула маса чехів. Найбільше їх осідало на Волині. У 1868 році 184 родини чеських селян прийшли на околиці Житомира – через кілька років з’явилося село Крошня Чеська.
Чехи започаткували на Волині традиції вирощування хмелю. З собою вони привезли насіння найкращого у Європі Гжатського хмелю й розбили для нього значні плантації. Також, кажуть, що саме вони привезли в Україну насіння люцерни та нові технології у вирощуванні великої рогатої худоби.
У Житомирі чехи заснували немало підприємств, зокрема завод Махачека і Янси (нині пивзавод на Мальованці), ряд пивних заводів братів Альбрехтів.
У 1874 році пільги для чехів були відмінені. Тоді ж для них ввели військовий обов’язок. Потік чеських переселенців значно зменшився. На початку 20 століття у Крошні Чеській їх мешкало більше тисячі (за даними 1923 року 1733 особи) – як для села – не так уже й мало. Тому вони хотіли власну католицьку парафію (мабуть раніше чехи молились в храмах Житомира). Влада надала дозвіл на створення парафії у 1905 році. Тоді ж було закладено костьол Святого Вацлава, який освятили у 1908 році.
Святий Вацлав – чеський святий. Присвята зайвий раз підкреслила національну приналежність храму. Вацлав був сином чеського короля (народився у 907 році). Усе життя він присвятив служінню Богу й за це зазнав мученицької смерті (прожив всього 22 роки, кому цікаво – гугліть). Мученика Вацлава визнали за святого, його ім’ям назвали найкращу площу в Празі і встановили йому пам’ятник (лицар на коні). На честь Святого Вацлава в Чехії побудовано 180 храмів та каплиць.
В радянський період храм чекала доля тисяч храмів України.Щоправда його не зруйнували, але у 1948 році зняли з реєстрації. В храмі створили клуб, який згодом перекваліфікували у бібліотеку. Остання проіснувала недовго – у 1957 році в будівлях храму облаштували Крошенське споживче товариство, а в 1960 р. – житомирський харчокомбінат облспоживспілки. Лише у 2001 році костьол Святого Вацлава повернули католицькій громаді. Адреса храму – провулок Луговий.
Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія