Будинок, який кияни називають «шоколадним», розташований за адресою – вулиця Шовковична, 17/2. Це практично у центрі міста, на Липках. Збудував його багатий купець Семен Могилевцев для ділових зустрічей та прийому важливих гостей. Автором проекту та керівником будівельних робіт був відомий у Києві архітектор Володимир Ніколаєв Серед його робіт Трапезна церква Києво-Печерської Лаври, будинок Національної філармонії та ін. Будували будинок у 80-ті роки 19 століття, в період, коли Ніколаєв був головним архітектором Києва.
Шоколадний будинок
Стиль будинку – венеціанський ренесанс. Хоча я не впевнений, що це архітектурно правильний термін, для будівлі кінця 19 століття. Будинок було прикрашено багатим зовнішнім декором і пофарбовано у різні відтінки кавових та шоколадних барв. Відповідно будинку прикріпилася назва – Шоколадний.
В процесі будівництва Ніколаєв розкрив маловідомі особливості свого таланту – він виступив дизайнером інтер’єру. Його робота виявилась практично бездоганною – оформлення та декор внутрішніх приміщень понад століття заворожував відвідувачів.
Кімнати були виконані у різних стилях. Найбільша зала називалася Білою. Вона була виконана у стилі французького бароко. Інші кімнати були оформлені у стилях готики, ренесансу та модерну. Багатюща різноманітна ліпнина, розписи, картини, дзеркала й інші декоративні елементи надавали приміщенням величезної художньої цінності. Крім Білої зали тут були ще Руська, Візантійська та Мавританська кімнати.
В радянські часи Шоколадний будинок виконував функції палацу одружень. Кияни старшого покоління, пам’ятають, як престижно було задокументувати шлюб у цій прекрасній будівлі. Але у 1982 році було відкрито Центральний РАГС і Шоколадний будинок покинули майже напризволяще. Офіційно його підпорядкували міському Управлінню культури та мистецтв. Були виділені кошти на проведення реставраційних робіт та відкриття у будівлі шахово-шашечної секції Палацу піонерів.
Коштів виділяли мало (ну як завжди). Їх вистачило лише на проектні дослідження та незначний ремонт. Хоча як на мене, то будинок невеликий, а цінність його неабияка. Можна було б піднатужитись і відремонтувати.
У 1986 році Шоколадний будинок передали Дитячій картинній галереї. Але за чотири роки так званого ремонту, його стан значно погіршився: потік дах, пообсипався тиньк, потріскалися карнизи. Унікальні інтер’єри опинилися на межі зникнення. А 90-ті роки стали ще більш катастрофічними.
До 2010 року стояв Шоколадний будинок пусткою, доки нарешті в ньому не розмістили філію Київського Музею російського мистецтва – ту саму картинну галерею. Почався новий ремонт, будинок відкрили для відвідувачів.
Ще й досі приміщення перебувають в далеко не найкращому стані. Але подивитись є на що, адже частина інтер’єрів збереглись ще з кінця 19 століття. Крім того тут виставляються часто дуже цікаві художні твори юних майстрів живопису.
Текст та фото Романа Маленкова
Офіційно:
Вул. Шовковична, 17/2.
Музей працює з 11.00 до 17.00. Вихідні: понеділок та четвер.
Ціна квитків*:
– дорослі – 5 грн;
– діти до 16 років, студенти Академії образотворчого мистецтва та архітектури і пенсіонери – безкоштовно;
* ціна може змінюватись в період виставок (дорослі – 15 грн., діти – 5 грн.).
Телефони: (044) 253-31-60, 451-40-27