Андріївський узвіз 2в – шедевр “підпільного” архітектора

Кілька днів тому ми розповідали про надзвичайно цікавий будинок за адресою  Андріївський узвіз 2-а, одну із небагатьох споруд Подолу, що уціліла у Великій пожежі 1811 року. Сьогодні розповідь про інший будинок із тим ж номером, але вже з індексом «в». Нумерація, це не єдине, що поєднує ці споруди. Будинок на Андріївському 2-в, як і будинок №2-а колись належав купцю Акіму Фролову.

Фото: Роман Маленков

Будинок на Андріївському 2-в, що постав у 1909-1910 р.р., займає рядове положення у забудові кварталу. Щільно прибудований до будинку № 2-б, з яким об’єднаний спільним архітектурно-стилістичним вирішенням.

Фото: Роман Маленков

Автор проекту, як і будинку № 2-б, імовірно, київський архітектор Карл Шиман.

Унікальність цього архітектора була в тому, що він з низки причин не зміг отримати диплом техніка, тому юридично не мав права на самостійну роботу.  Відповідно йому доводилося «кооперуватися» з кимось із дипломованих  архітекторів,  які підписували його проекти. Мабуть найяскравіший із його проектів дивовижної краси будинок на Ярославому Валу, 14 (14-а та 14-б).

Фото: Роман Маленков

Після капітального ремон­ту 1970-х р.р. первісне планування і оздоблення інтер’єрів втрачені. П’ятиповерховий, цегляний, з підвалом, односекційний, розрахований первісно на дві великі квартири на кожному поверсі. Перекриття плоскі. У лівому крилі — проїзд на подвір’я.

Фото: Роман Маленков

Незважаючи на повну ідентичність архітектурних форм і деталей із сусіднім будинком, має особливості — тривісну композицію фасаду, симетричність якого трохи порушена прямокутним еркером у правому крилі. Над вікнами еркера на рівні третього поверху в картуші латинськими літерами моно­грама власника садиби А. Фролова — «АР», який проживав у цьому будинку.

Фото: Роман Маленков

Фільше фото дивіться в галереї

Використано матеріали з сайту «Стародавній Київ» та Вікіпедії.