Кам’янка

Місто Кам’янка розташоване на південному сході Черкаської області. Районний центр. Кількість населення – 14 тисяч осіб.

Пам'ятник декабристам

Пам’ятник декабристам Південного товариства

В кінці XVIII століття містечко належало все тому ж Потьомкіну, який заповів його своїй племінниці Катерині Самойловій, дружині генерал-майора Льва Давидова. Лев був другим чоловіком Катерини, перший, Микола Раєвський, загинув ще у 1771 році. Від нього у Катерини залишився син – майбутній герой війни 1812 року Микола Миколайович Раєвський.

У Кам’янці збудували резиденцію Давидових, в якій у 1820 році оселився їх молодший син Василь. Колишній військовий, учасник війни, масон Василь Давидов став одним із основоположників Південного товариства декабристів. В Кам’янці, у маєтку Давидових декабристи часто збирались, розробляючи плани майбутнього повстання. В гостях у Давидових бував Олександр Пушкін. У 1820 році він прожив у палаці Катерини Самойлової чотири місяці.

Будинок управляючого

Колишній будинок управляючого маєтками. Нині тут історичний музей

Після невдалої спроби повстання декабристів було заарештовано. П’ятьох стратили, решту вислали до Сибіру на довічну каторгу. Серед каторжан був і Василь Давидов. У засланні в нього народились троє синів: Петро, Микола і Лев. Перші двоє після амністії родини у 1855 році стали власниками Кам’янки. В містечку вони практично не бували, постійно мешкаючи у столиці. Управляючим маєтками братів став Лев Давидов. На його плечі лягло відновлення занепалого господарства. Дружиною Льва Васильовича була Олександра Чайковська, сестра видатного композитора. Саме тому Кам’янка перетворилась на другий дім і для Петра Ілліча. Майже тридцять років він приїжджав сюди щороку. Тут було написано немало творів, що згодом стали класикою світової музики.

Картковий будинок

Зелений Картковий будинок

Від маєтку Давидових у Кам’янці залишилось небагато. В першу чергу це чудовий парк. В центрі парку стоїть великий пам’ятник декабристам. На одному із паркових схилів зберігся грот, в якому вони часто збирались. Поряд із парком розташований будинок управляючого Давидових. Його збудували в середині ХІХ століття. Колись тут жив Лев Давидов, а нині в будинку розміщено Історичний музей.

Недалеко від парку, на терасі понад Тясмином стоїть Зелений Карточний будинок. Це був гостьовий корпус маєтку Давидових. Саме в цьому будиночку бували Пушкін і Чайковський, тому зараз тут музей цих великих митців.

Грот декабристів

Грот декабристів

На лівому березі Тясмину розташована ще одна архітектурна пам’ятка Кам’янки – водяний млинок. За своєю архітектурою він більше нагадує каплицю-ротонду, ніж млин. Кажуть, що в приміщенні млина також збирались декабристи. Майже всі вони були масонами і, можливо, у млинку та в гроті відбувались засідання масонської ложі.

парк

Парк Давидових

Тясмин в Кам’янці протікає у вузькому кам’яному каньйоні (звідси і назва міста), який є пам’яткою природи. Правда, щоб побачити каньйон, потрібно заглибитись у міські вулички та пройти кілька кілометрів берегом Тясмину вниз за течією.

Млинок Млинок

Водяний млинок декабристів

Нині пам’ятки міста об’єднані в історико-культурний заповідник. Але не всі. На захід від Кам’янки розташована колишня Покровська економія Давидових. Це підприємство забезпечувало сировиною Кам’янський цукровий завод. Тут же був маєток сина Льва Давидова – Миколи. Від маєтку зберігся модерновий палац, збудований в кінці ХІХ – на початку ХХ століть, та декілька колоритних кам’яних господарських будівель.

Тясьминський каньйон

Тясьминський каньйон

Тясьминський каньйон

Тясминський каньйон

В радянські часи функцію економії було збережено – в ній розташували радгосп, який займався вирощуванням буряків. У палаці спочатку розмістили лікарню, потім клуб. Зараз двоповерховий палац Давидових перебуває у жалюгідному стані. Це ще не руїни, але вже близько до того.

Щоб потрапити до колишньої Покровської економії, потрібно із Кам’янки виїхати у напрямку села Вербівка, а потім звернути на першому асфальтованому повороті праворуч. Цікаво, що в географічному відношенні це вже не Кам’янка, але в адміністративному – територія, що підпорядковується міській раді. Місцеві мешканці на запитання про назву населеного пункту відповідають лаконічно: «Совхоз».

Текст і фото Романа Маленкова (чорновий текст для путівника Черкащиною видавництва “Грані-Т”)

Палац Давидова

Палац Давидова

Палац Давидова

Палац Давидова

Палац Давидова

Господарський будинок

Господарська будівля економії

49.034942, 32.107784 Дивитись на мапі Google Maps