Телерадіодім. Хрещатик 26

«Київ 1, Хрещатик 26, Українське радіо, Від суботи, до суботи» – хто не чув цих позивних на радіо у радянські часи? А ще «Мультфільм на замовлення», а в кінці – пишіть любі дітки на Хрещатик 26. Ну й багато чого іншого пов’язаного з цією незмінною адресою. У мене в голові вона закарбувалась назавжди, хоча усякі там «гарадскіє» (хоча я у селі ніколи не жив) скажуть, що вони такого не дивились і не слухали – була ж Москва із її Шабаловкою і т.д. Але думаю значна частина українців виховувалась (хоча б частково) саме на радіо- та телепередачах, пов’язаних із 26-им номером на Хрещатику.

Нині це головна штаб-квартира українського радіо. Не того, яке ми чуємо в авто та маршрутках на фм-хвилях, а того, яке в народі називають «брехунець», того, яке на всю сільську вулицю грає гімн України в 6 і в 24, того, і яке працює «щоб не скучно було», «і щоб пфочути, як у верховній раді сваряться»…

Радіоточки вимирають, як мамонти. У міських квартирах їх вже практично немає. Зникають вони і в сільських оселях, і перший канал радіо, який торує свій шлях із Хрещатика 26, слухають все менше. Але воно все рівно існує, а легендарний будинок на головній вулиці країни продовжує жити. Йому вже 64, адже розпочав він своє існування в далекому 1949 році, коли після Москви і Ленінграда радянське керівництво вирішило створити телецентр ще й у Києві. Причому, це був перший телерадіоцентр повністю оснащений вітчизняним обладнанням.

Указ про його будівництво підписував Йосип Сталин, місце під будівництво вибирав Микита Хрущов, а будувати починали полонені німці. 6 листопада 1951 року із студії телерадіоцентра вийшла перша передача, трансляція якої стала можливою завдяки високій залізній телевежі, збудованій поряд із будинком. Ту страхітливу гігантську антену демонтували у середині 70-х. функції телерадіоцентру будинок виконував до 2009 року – тоді ТБ переїхало до «Олівця» на Мельникова, а на Хрещатику 26 залишилось лише радіо…

«А де він там на Хрещатику?» – спитаєте ви. Дійсно на Хрещатику його і не видно, адже він у другій смузі забудови, і щоб його побачити, потрібно пройти крізь арку в будинку №24. А побачити варто, адже цей палац – шедевр радянської архітектури. Для багатьох не секрет, що я недолюблюю СРСР, але і у тій країні були гарні архітектурні проекти, хоч і дуже небагато. Київський телерадіодім на Хрещатику один із таких проектів.

Автором проекту телерадіоцентру був Віктор Єлізаров (він є автором монументу «Мати Батьківщина», будівель метро «Хрещатик», аеропорту «Жуляни», готелів «Київ» та «Дніпро»). Стиль будівлі – ретроспективізм (історизм) орієнтований на форми бароко. Будівля чотирьохповерхова з високим цокольним поверхом. Схожим на палац телерадіоцентр роблять три ризаліти – центральний і бічні, та облицювання вапняком. Внутрішнє планування будівлі коридорне і малоцікаве (тому я і не даю його фотографій). Перекриття залізобетонні.

Телерадіоцентр будували на ділянці із колишньою телефонною станцією (1914 р., арх. О.Кобєлєв). Пізніше телефонну станцію прибудували до телерадіоцентру, а ще в комплексі з боку вулиці Грінченка звели тильний корпус, якому містились декораційні майстерні. Пізніше цей корпус теж сполучили із основним. Таким чином телерадіоцентр значно збільшив свої розміри.

Нині у шедеврі радянської архітектури розташованому за адресою Хрещатик 26, крім, власне Київської регіональної радіокомпанії, міститься Національний радіокомітет України, приймальні народних депутатів та ще дещо.

Текст та фото Романа Маленкова

50.449020, 30.521650 Дивитись на мапі Google Maps