Бернашівка. Загублена козацька церква

Село Бернашівка розташоване на заході Могилів-Подільського району. Лежить на високому правому березі Дністра (іншому боці вже Буковина). Має сільську раду. В селі мешкає близько 200 осіб.

Покровська церква (18 ст.)

Заснування Бернашівки датують 1380 роком, хоча поселення на цьому місці були значно раніше. Це підтверджують дані археологічних експедицій, під час яких поряд із Бернашівкою були знайдені й досліджені рештки ранньотрипільського поселення. Воно вважається одним із найдавніших археологічних комплексів Вінничини. Також біля Бернашівки було відкрито унікальний східнослов’янський ювелірний комплекс 5-6 століть.

Бернашівка розташована на казково-мальовничому схилі долини Дністра, на берегах річки Жван. Тутешній ландшафт нагадує передгір’я Карпат: мілкі кам’янисті русла швидких річок, круті схили, високі пагорби, дороги-серпантини. Дуже гармонійно в такій місцевості виглядають кам’яні хрести, які лишились напевно ще від часів Петра Дорошенка (тоді Бернашівка була центром козацької сотні Могилівського полку). Кажуть, що із козацьких часів збереглася у селі (знову ж на мальовничому схилі) дерев’яна церква Покрова Пресвятої Богородиці. Симпатична будівля, яка виглядає досить одиноко поряд із буковинсько-молдавським берегом та зовсім іншою архітектурою, і є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Покровська церква у Бернашівці дійсно схожа на типові козацькі церкви Наддніпрянщини. Але й не схожа одночасно. Деякі дослідники припускають, що це переносний козацький храм, який козаки-втікачі принесли сюди, після руйнування Запорізької Січі. Дійсно є докази, що церква була перенесена з іншого місця, але навряд чи із Січі, адже існують записи, про те що стара церква із села Пере коринці (нині Мурованокуриловецький район) була продана і перенесена у село Бернашівка.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці датується другою половиною 18 століття. Вона однобанна, пошальована, розфарбована у блакитні та білі кольори, трьохзрубна. Поряд із церквою стоїть дерев’яно-цегляна дзвіниця.

Текст та фото Романа Маленкова

48.577289, 27.478935 Дивитись на мапі Google Maps