Безумовно, найцікавішою цивільною спорудою Коломиї є збудований у 1895 році будинок громадських організацій, де, зокрема, розташовувалося відоме на Галичині товариство «Сокіл». Знаходиться будиночок на західному боці площі Скорбот за адресою: вул.. С.Петлюри, 11.
Навколо площі – багато цікавих будиночків, але чи навряд хоча б один з них за своєю імпозантністю може конкурувати із «Соколом».
Будинок кінця ХІХ століття, який сьогодні окупував «Приватбанк» (вул. Івана Франка, 3), теж є архітектурною пам’яткою:
Єдиний римо-католицький храм міста – костел святого Ігнатія Лойолли, зведений у 1897 році (вул. Івана Франка, 18). Як на мене, так нічого особливого: червона цегла і вкритий бляхою дах оригінальності споруді не додає.
Значно цікавіше розташований майже напроти будинок гімназії, що носить імя М.Грушевського. Збудована так само у 1897 році, так само з червоної цегли, і, напевне, за проектом того ж самого архітектора.
Справжній рай для поцінювачів віденського модерну – вулиця Театральна. Тут кожний будиночок – своєрідний шедевр.
Будинок народного дому, 1892:
Катедральний Собор Преображення Господня – головний греко-католицький храм Коломиї:
Вічовий майдан – одна з найкрасивіших площ міста.
Домінанта площі – будинок драматичного театру, збудованого на початку ХХ століття:
Ну, яке ж галицьке місто без синагоги? В Коломиї вона теж є. Храм юдейської громади на вул. Пекарській збудовано у другій половині ХІХ століття.
Майдан Відродження:
Завершуємо подорож Коломиєю найстарішою і найціннішою спорудою міста. Дерев’яну Благовіщенську церкву, зрублену у 1587 році, сміливо можна назвати еталоном гуцульського дерев’яного храму.
Дерев’яних храмів на Галичині в навколо неї – безліч: у кожному місті і селі. Але справжні не зіпсовані сучасністю шедеври, такі, як Благовіщенська церква в Коломиї, Святодухівська в Рогатині, Василевська в Черче, Успенська у Чорткові, Хрестовоздвиженська в Кам’янці можна перелічити на пальцях. Коломийска церква насправді ідеальна. І в пропорціях, і в якості складання зрубів, і в якості побудови її елементів. Навіть добудова двох бічних приміщень у XVIII столітті з півночі і з півдня виконано настільки майстерно, що відрізнити їх від основного об’єму церкви може лише спеціаліст.
Церква і дзвіниця розташовані на великому старому цвинтарі на західній околиці міста. Старі хрести і поховання будуть дуже цікаві любителям кладовищ 🙂
P.S. Хтось ще має бажання посперечатися із моєю фразою «Коломия – місто значно цікавіше й вишуканіше за Івано-Франківськ»? 🙂
Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров) andy_babubudu