Наступна наша зупинка – село Сокиринці. Розташоване воно у на південному заході Срібнянського району на північ від автотраси Київ-Суми. Має сільську раду. Кількість населення — 200 осіб.
Відразу при в’їзді нас зустрічають помпезні споруди, які знаменують вхід до Сокиринського парку: тендітні башточки та двоповерхові флігелі (сторожки). Від входу веде широка алея, в кінці якої проглядається біла колонада палацу. Це Сокиринський палацово-парковий комплекс.
Палацово-парковий комплекс (ХІХ ст.)
Сокиринський палац було збудовано у 1824-1831 роках Павлом Дубровським. Шість років працював цей архітектор, керівник Київської губернської креслярської майстерні у Сокиринцях на будівництві великого палацу. І довга копітка робота увінчалася успіхом – палац вдався на славу, гармонічно вписуючись у парк, який розбивався одночасно із палацом (керував будівництвом парку австрійський садівник Бістерфельд).
Сокиринський палац є зразком великого поміщицького будинку першої половини ХІХ століття. Він двоповерховий, прямокутний, має 60 кімнат. Фасад прикрашено великим восьмиколонним портиком. З тильної сторони палацу розташовано великий шестиколонний портик, з рівня другого поверху якого до землі збігає широкий пандус декорований жовто-палевою та помаранчевою цеглою. З боків пандус прикрашений статуями античних богинь Цербери і Гери. Над палацом, між портиками, здіймається широкий зелений купол.
Палац оточено розкішним парком закладеним ще у XVIII столітті. За основу для парку взяли старовинну діброву.
Спочатку парк був виключно ландшафтним, але в 20-ті роки ХІХ століття він набув рис регулярного: його розкреслили правильними алеями, прикрасили рядами фігурно підстрижених чагарників та квітучих дерев.
Замовниками всієї цієї розкоші були Галагани. Саме цій родині з початку XVIII століття належали Сокиринці. Це село було подароване Гнату Галагану царем Петром І в нагороду за зраду Мазепи та розгрому побратимів-козаків. Син Гната, Григорій засудив зраду батька. Саме він, перебуваючи на посаді прилуцького полковника, першим зайнявся розбудовою Сокоринців. А перший парк та палац тут збудував його син – Іван. Парк той був ландшафтним (це був своєрідний лісопарк), а палац дерев’яним. Дерев’яний палац у 1823 році зніс Павло Галаган.
Зараз палацово-парковий комплекс в Сокиринцях є пам’яткою національного значення. Але не скажеш, що він перебуває у відмінному стані. Очевидно професіонально-технічне училище, яке зараз розміщене в палаці, не має фінансової можливості підтримувати комплекс у зразковому стані.
Текст та фото Романа Маленкова
Вхід до парку
Парк