Пістинь. Успенська церква

Пістинь розташована недалеко від Косова на річці Пістинька. В селі дві схожі церкви, зведені у гуцульському стилі, але одна з них повністю закута у бляху – дикунська традиція останніх десятиліть, тому нас цікавила виключно Успенська церква, тим більше, що наш гід назвав її найстарішою дерев’яною на Прикарпатті.

На церкві дійсно таблиця на якій написано 1600 рік, але виявляється там вказано період появи пам’ятки історії – Успенської церкви – такого собі сакрально-віртуального об’єкту, а не пам’ятки архітектури. Бо перша дерев’яна церква на цьому місці дійсно з’явилася у 1600 році, але будівлю, яка існує нині, звели у 1868-му. Для Гуцульщини церква досить типова – схожих по Прикарпаттю і Закарпаттю безліч, але місце де вона стоїть особливе.

Успенську церкву звели на пагорбі над рікою Пістинькою. Цікаво, що річка відокремлює церкву від основної частини села, тому, щоб дібратись до неї, потрібно пройти над річкою по підвісному, вузенькому містку. А поряд із церквою цвинтар, домовину цим містком пронести проблематично, тому, для таких сумних потреб, зробили спеціальну кліть на роликах, яка ковзає по натягнутому над рікою тросу.

Останній ремонт церкви відбувся у 2011 році. Добре що бляхою, тоді вкрили лише дахи, а стіни обшили гонтом.

Поряд із церквою стоїть чотириаркова дзвіниця стінного типу. На цвинтарі є старовинні надмогильні хрести.

Річка Пістинька, на відміну від холодних закарпатських річок, улітку дуже тепла, тому користується неабиякою популярністю серед туристів купально-загоряльного напрямку. Найбільше їх у сусідньому селі Шешори. У Пістині їх значно менше, але все рівно трохи є.

Текст та фото Романа Маленкова, Сергія Щербія

 

48.357618, 25.023422 Дивитись на мапі Google Maps