Замок Краснодвір у Надвірній
Хто відвідував Пнівський замок, напевно, чув про легенду виникнення селища Надвірна. Ніби-то тут жили люди, які працювали НА ДВОРІ у пнівських власників Куропатвів.
Доктор історичних наук, академік В.Грабовецький так писав з цього приводу: «Наприкінці XV ст. Пнівським маєтком заволодів шляхетський рід Куропатвів. Для опори своєї влади вони збудували замок-фортецю. Разом з територією, що прилягала до нього, вій складав приватно-шляхетський двір, де проживала двірська служба і призамкові поселенці, підневільні ремісники, дрібні торговці, слуги. З метою збільшення доходів магнати Куропатви відвели частину території під містечко, яке вперше в письмових актах датується від 1595 року. Воно отримало назву Надвірна, тобто поселення на дворі». Польський письменник Іполит Ступницький висунув іншу версію: «Назва Надвірна походить під особистої надвірної служби Потоцьких, яка в замку, напевне, Пнівськім, не мала місця, зосталась осаджена біля нього в присадибних будинках, з яких згодом містечко постало».
Дивна логіка. Добрих 3-5 кілометрів бити ноги? Як правило, усі, хто працював на замок, поряд і селилися? Раптом ворог – сховатися було куди. А тут аж так далеко. Навіщо селити на необжитій території, коли поряд з оборонною спорудою було село Пнів’я?
Тим паче, а оце вже не так і багато знає, що у Надвірній теж є замок. Та й звідки знати, коли інформації про нього в інеті практично немає і сусіди замку по парку ім. Івана Франка – поліціянти у цьому невинні.
Щоб трохи дізнатися про замок Краснодвір були в 2007 році проведені розкопки і дослідження. Початок заснування замку тепер датують XIV-XV століттями, а перша письмова згадка про місто датується 1589 роком у протестації, яку подав до суду Микола Куропатва. Зберігається цей документ у Львівській науковій бібліотеці ім. В.Стефаника, і йдеться у ньому про напад татар на Галичину 11 серпня 1589 році, внаслідок якого було знищено документи, які засвідчували право власності автора протестації на села «Пнів, Битків, містечко Надвірна».
Знайшли й розкопали (а подекуди просто розчистили) залишки трьох веж та фрагменти стін. Директор Івано-Франківської філії інституту «Укрзахідпроектреставрація» Зіновій Соколовський і архітектор Роман Михайлишин вважають, що це був форпост. Поблизу нього могли поселятися люди, які під час ворожих нападів знаходили притулок за його мурами. Можливо, саме вони і заснували поселення, яке значно пізніше назвали Надвірною.
Зараз директор ГО “Надвірнянський туристично-інформаційний центр” Володимир Гринішак планує законсервувати та облагородити замок і парк у межах проєкту “Інтерпретація спадщини замку Краснодвір: стратегія, план та візія”.
Текст і фото Сергій Щербій