У Кам’янці-Подільському в каньйоні річки Смотрич збереглися два унікальних оборонно-гідротехнічних комплекси XV – XVI століть – Руська і Польська брами. Принцип функціонування оборонно-гідротехнічної системи Руської та Польської брам полягав у послідовному перекритті їхніх шлюзів, внаслідок чого каньйон до певного рівня затоплювався водою, унеможливлюючи підступ ворога до міста. Рівень води в каньйоні регулювали за допомогою шлюзів, а також водопропускного отвору в Замковому мості. Сьогодні ми познайомимося із першою і більш давнішою з них – Руською брамою.
Руська брама була головним в’їздом в місто з південного боку. Будівництво комплексу, що складався з восьми башт, барбакану та оборонних мурів загальною довжиною 230 м, було розпочато у XV ст. начальником міських фортифікацій Лянцкоронським на місці більш ранніх фортифікацій. Його модернізацію здійснили у 30-х роках XVI ст. – італійський фортифікатор Камілус, а в 40-х роках XVI ст. – військовий інженер та архітектор І.Претфус. В остаточно сформованому вигляді Руська брама являла собою розвинене укріплення, що перетинало впоперек каньйон завширшки 90 м. Шість башт та барбакан розміщувалися на правому березі річки, дві башти – на острівцях, утворених її річищем. Вони з’єднувалися оборонними мурами з аркадами, в яких було влаштовано шлюзи.
Протягом 2-ї половини XVI та в XVII ст. внаслідок частих повеней укріплення на острівцях зруйнувалися, і шлюзова система перестала діяти. Наприкінці XVII ст. сталася руйнація двох башт. На початку XVIII ст. А.Гловер розпочав будівництво нових шлюзів вище за течією Смотрича. У 1720 р. їх знищила повінь, водночас постраждали й берегові укріплення. У 1750-х роках військовий інженер X.Дальке, а згодом комендант Кам’янець-Подільської фортеці Ян де Вітте здійснили великі роботи з реконструкції укріплення, створивши також систему водовідвідних каналів. На початку XIX ст. Руська брама втратила оборонно-гідротехнічну функцію. У 1947-1960 рр. на окремих спорудах комплексу проведено консерваційні роботи. Останню реконструкцію проведено у 2008 році.
Руська брама до реконструкції (2007 рік):
Нині до решток комплексу входять: наскельна сторожова, прибрамна та надбрамна башти, що замикають з двох боків укріплення барбакану (надбрамна башта сполучена з підземною галереєю); напівбашта, яка забезпечує обстріл барбакану; прибережна башта, казематна куртина та оборонний мур.
Барбакан з трьома баштами та бойовою галереєю по периметру є найцікавішим елементом комплексу з точки зору фортифікації. Він вирішений на засадах давньоруського захаба – у вигляді обмеженого з півночі та заходу двоярусними оборонними мурами прямокутного двору (16,5:10,6 м), який східним боком прилягає до стрімкої скелі, а південним – до надбрамної башти.
Прибрамна башта Руських воріт за планом складає неповне коло діаметром 6,6 м. Ця башта чотирьохярусна, товщна її стін 1,1 м., ця башта прилягає до скали. В башню є два входи зі сторони подвір’я барбакану.
В’їзна брама розміщена з півночі. Важливу функцію виконувала надбрамна башта – прямокутна в плані (8,2:7,3 м), з проїздом, захищеним з півночі підйомною решіткою, а з півдня – двостулковими воротами. Проїзд в браму йшов через башту і закривався дерев’яною лядою, що спускалася зверху башти.
Надбрамна башта Руських воріт прямокутна за планом, довжина по осі проїзду складає 8,2 м, ширина -7,3 м. Північний фасад вежі обличкований білими плитами.
Надбрамна башта і полубашта (ліворуч):
В 1765 р. король Станіслав Август пожертвував із своїх коштів чималу суму на ремонт Кам’янецьких фортифікацій, про що на пам’ять було вибито медаль. Над брамою північного фасаду, майже повністю облицьованого кам’яними тесаними плитами, збереглася пам’ятна плита з датою “1770”.
Надбрамна башта з’єднана казематною куртиною з прибережною баштою – п’ятиярусною, в основі квадратною (довжина сторони – 7,6 м), у верхніх ярусах круглою. Башта була п’ятиярусною, в основі квадратною і вверхніх ярусах круглою. Перший ярус -коридор шириною 1,7 м. перекриття верхніх ярусів не збереглося.
Казематна куртина складається з двох паралельних обороних стін, які розташовані на відстані 4.2 м. одна від одної, між якими знаходяться двухярусні приміщення. На башті, що стоїть над самою річкою, є напис, але його важко прочитати, тільки можна помітити 1527.
Вартова башта Руських воріт знаходиться на скалі висотою 12 м. Ця башта двоярусна, кругла, діаметром 7 м. товщна стін башти 1 м. З двох сторін від башти йдуть оборонні стіни міста.
Стіна з залишками шлюзів:
Автор – Андрій Бондаренко