Погреби

Село Погреби розташоване на півночі Тетіївського району. Відноситься до Кошівської сільської ради. Кількість населення – близько 270 осіб.

Назву виводять від погребів, в яких, імовірно, зберігали порох та зброю. Хоча, хто зна шо там могли зберігати. Видатний краєзнавець Лаврентій Похилевич припускав, що село досить давнє, адже навколо нього ще у 19 столітті спостерігалося немало курганів та вали, але коли його заснували – точно не відомо.

Садибний будинок (палац) Свейковських.

У 18 столітті Погреби належали родині Островських. Ці пани продали село Потоцьким, а ті в свою чергу – Льву Свейковському. Свейковські були відносно небагатими поміщиками (порівняно із іншими польськими землевласниками). Вони мали у власності до десятка сіл. Наприкінці 19 століття Свейковські збудували у Погребах садибу із великим сдибним будинком. Цей будинок стоїть і нині. Пам’яткою архітектури офіційно не вважається, не тому, що він не має архітектурної цінності, а тому, що чиновники – неймовірні ледащі. В радянські часи у будинку працювала школа – нині школи немає, але у будівля виконує неймовірно важливу функцію – у період виборів тут виборча дільниця.

Автор фото Олександр Мальон

Водяний млин (руїни).

Комора.

Ще однією пам’яткою Погребів, та й ще неабиякою, є зруйнований і напівзатоплений водяний млин із коморою. Це надзвичайно фотогенічна споруда, схожа на кам’яний замок на березі Росі. Млин звели на зламі століть, розібрали теж на зламі століть. Комора абсолютно ціленька. Свого часу млин не лише молов борошно, але й виготовляв крупу, адже мав крупорушку.

До пам’яток села можна віднести й колоритний радянський будинок культури, напевно післявоєнної побудови.

Текст Романа Маленкова та Олега Години, фото Романа Маленкова та Олександра Мальона.

49.479238, 29.657255 Дивитись на мапі Google Maps