Датою заснування села Антонівка, яке нині у Ставищенській громаді, вважається 1656 рік. Напевне ту був якийсь хутір, який в середині 18 століття Білоцерківський староста Мнишек віддав у оренду своєму слузі, шляхтичу Антонію Стефанському, із дозволом осадити тут слободу й запрошувати різних людей на поселення, надаючи певні пільги. Так і з’явилося село Антонівка.
У 1777 році Антоній Стефанський, разом із поселенцями, із дубових колод, в козацькому стилі, збудував чудову церкву Різдва Богородиці, яка збереглася до наших днів. Спочатку вона була тризрубною, але у 1802 році, вже коштами наступного орендатора – Вікентія Монтрезора, добудували два бічні приділи. А у 1826 році недалеко від храму звели дзвіницю.
Церкву у Антонівці можна віднести до еталонної триверхої козацької церкви. Щоправда, шалівка перекладена горизонтально – без сумніву, колись вона була вертикальною, барабани під банями обшиті бляхою – дуже негарно й неавтентично, а бані увінчані золотими вершечками. Це вже постаралися покращувачі від упц мп. До речі стару дзвіницю зруйнували в радянські часи, нині поряд із церквою стоїть відбудована дзвіниця.
Церква у Антонівці чудова, якби її ще правильно відреставрувати – був би надзвичайний туристичний магніт.
Текст Романа Маленкова, фото Олександра Мальона.