Борщова

Про село Борщова на північ від Харкова якось зовсім мало історичних відомостей. Засновано 1731 року, ну ще й те, що поселення козацьке, висновок роблю з того, що по ревізьким відосостям 1742 року в слободі було 197 душ, в основному козаки з ріднею.

Про Свято-Тихонівський храм інформації не більше, хоч він і вражаючий. Збудували його на околиці села на кошти прихожан 1867 року, цегляний, однопрестольний. Початково був із двіницею. На 1897 рік священиком був Іоанн Ільїнський, який також викладав Закон Божий в земському училищі.

До цього храму в селі була інша церква, в “Історичній хронології Харківської губернії” згадується Архангело-Михайлівська дерев’яна церква.

Тихонівський храм будувався за проектом єпархіального архитектора Ф. І. Данилова (мушу визнати, що це припущення, і не ж доведеним). Відразу хочу ще й виправитись. В статті про Васищеве я згадував Федора Івановича Данилова, та вказав, що за його проектами збудовано до 20 храмів на Слобожанщині. “Трохи” більше. Лише за перші 13 років на посаді – 75. Я тоді врахував лише ті, за якими є світлини, або які збереглись, а також не врахував Сумщину, Луганщину та Донеччину, де також є його роботи.

В 21 ст. святиню реставрували, в 2010 році встановили новий купол. В 2014 році перепоховали першого священика храму, який служив тут до самої смерті (до 1895), Іоанна Ковальова, тепер він покоїться поряд з церквою, якій віддав багато років життя.

А в лютому 2017 року відреставрований храм був освячений по новому.

Текст Ігоря Дорожка, фото Максима Назаренка.