Нині Купичів — це село в Ковельському районі Волинської області, в якому мешкає близько восьмисот осіб. А раніше це було містечко із двома костьолами – польським і чеським. Зараз жоден із них не функціонує як римо-католицький храм, адже в чеському Преображенська церква упц мп (2021 р.), а другий, який був у радянські часи млином, нині зачинений.
Місто Купичів, було розташоване у Волинському воєводстві , у 1570 році було власністю володарів Володимира.
У 1870-х роках Купичів був заселений чеськими переселенцями. У польський міжвоєнний період містечко було осідком ґміни Купічів Ковельського повіту Волинського воєводства . До 1936 року частина міста, де проживали чехи, була виділена в окрему адміністративну одиницю — Купічув Чеський.
Під час Другої світової війни в селі окремою вулицею проживало понад 1200 чехів, 80 єврейських сімей та українці . Німецькі окупанти використовували євреїв для роботи в прилеглих маєтках. У серпні 1942 р. українські поліцаї під командуванням двох німців зібрали з євреїв контрибуцію, а потім погнали їх у бік села Сушибаби, де їх усіх розстріляли біля православного кладовища.
Колишній костел святого Вацлава (1907 – 1911).
Під час трагедії на Волині купичівські чехи виступили на боці поляків. Тому УПА двічі атакувала Купичів ( 12 та 22 листопада 1943 року). Щоразу самообороні села допомагав підрозділ Армії Крайової Владислава Чермінського «Ястшембія». Після встановлення співпраці з Армією Крайовою в Купичеві було створено польсько-чеський загін чисельністю близько 100 осіб, підпорядкований команді в Засмиках . Чехи прийняли низку польських біженців. Так про історію Купичева пише польська Вікіпедія. Знаючи ставлення поляків до Волинської трагедії, ми не впевнені у достовірності інформації, але і не кажемо про її неправдивість.
Колишній костел св. Вацлава (1907 – 1911).
Поселення Купичів у документах відоме із 70-х років XVI століття. Через три століття, у 70-х роках ХІХ століття тут оселились також чехи, проте 1947 року вони повернулись на батьківщину. Нині у селі проживає понад вісім сотень мешканців, і належить воно до Ковельського району (раніше входило до Турійського).
Місцеві римо-католики (переважно, чехи) належали до парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Кисилині. Філіальний мурований неоготичний костел у Купичеві постав у 1907-1911 роках завдяки поміщикам чеху Вацлаву Поморському, який профінансував його спорудження, та поляку Зигмунду Хмільовському, котрий придбав для храму цеглу. А 1928 року тут було утворено самостійну парафію.
У 30-х та першій половині 40-х років її обслуговував настоятель о. Бонавентура Бужмінський, під опікою якого перебувало близько двох тисяч католиків латинського обряду у майже трьох десятках сусідніх сіл. Після війни костел використовувався в якості млина. Нині колишній рисько-католицький храм є підсобним приміщенням місцевого сільськогосподарського виробничого кооперативу.
Джерело: Костели і каплиці України
У 1933-1938 рр. в Купичеві чехами-переселенцями було зведено Євангелічний костел, який вони згодом (1947 р.), виїжджаючи з села на свою прабатьківщину, передали православній громаді села. Зараз це Свято-Преображенський храм (у 2021 р. був упц мп).
Колишній чеський костел
Будинок Буяльського
Прикрасою центру села є цегляний двоповерховий будинок чеха Буяльського, що був збудований протягом 1932-1937рр. Під час війни неподалік впали дві авіаційні бомби – відірвало лише балкони з східної сторони, а будинок вистояв, не дав навіть тріщини. На даний час в ньому розміщені сільська рада, відділення зв’язку, телефонна станція,на другому поверсі – сільська рада.
Джерело: ua-travels.livejournal.com
А ще в Купичеві є Троїцька цвинтарна церква, збудована близько 1925 року.
Всі фото Романа Маленкова