Мишковичі. Ісус із рибою

На території старого цвинтаря в селі Мишковичі (зараз у складі Великоберезовицької громади), що на Тернопільщині, збереглась доволі рідкісна для теренів Галичини фігура Ісуса із рибою в руках в оточенні двох левів.

Автор фігури – невідомий скульптор-самоук, створив не звичайних левів, а фантастичних лукавих антропоморфних істот (далася взнаки відсутність у фауні України представників цієї котячої родини), котрі своїми мармизами нагадують захмелілих гуцулів.

Незважаючи на наївність та миловидну примітивність скульптурної групи, автор був доволі обізнаним з християнським символізмом.

Символ риби має глибоке коріння в християнстві. В Новому Заповіті, Ісус покликав рибалок бути його апостолами і зробив їх “рибалками людей”. Також розмноження хлібів і риб є одним із чудес Христа, який за допомогою малої кількості їжі зміг нагодувати цілий натовп.

Грецьке слова ІХТІС (ΙΧΘΥΣ) – слово, яке перекладається як “риба” та вводночас абревіатура, акровірш, оскільки це перші літери грецьких слів, що перекладаються як «Ісус Христос, Божий Син, Спаситель».
Ι – ΙΗΣΟΥΣ (Ісус), Χ – ΧΡΙΣΤΟΣ (Христос), Θ – ΘΕΟΥ (Теу), Υ – ΥΙΟΣ (Hios), Σ – ΣΩΤΗΡ (SOTIR)

Риба була звичною їжею для людей ​​Середземномор’я, тож для переслідуваних християн ІХТІС стало прихованим знаком, що ідентифікував їх за вірою.

P.S. Знавці християнського символізму авторитетно заявляють, що на світлині зображено фігуру пророка Даниїла, якого традиційно відтворювали із згортком в руках та левами, які мали б його з’їсти (не з’їли).

Ось лише згорток якийсь “рибоподібний”. Чи не залишив у своєму творінні невідомий скульптор-аматор якогось прихованого смислу?

Текст та фото Андрія Капусти.