Піщаний Брід був заснований німецькими колоністами у 1810 році і називався Шпеєр. Взагалі на території нинішньої Миколаївщини стояло немало німецьких колоній, і сіл, і, навіть, містечок. Німцям дозволялося займати гарні степові ділянки у посушливій Херсонській губернії. Вони позбавлялись, на якийсь час, від податків, та від військової служби. Із неродючих земель Німеччини колоністи прийшли на розкішні чорноземи. 102 родини були із Рейнпфальца, 27 – із Ельзасу та 11 із Бадена.
В Шпеєрі німці займалися не лише сільським господарством, а й ремеслами, і гончарною справою. Вони тут звели управу, школу та костьол. Від управи нині немає і сліду, від школи залишилась одна стіна, а костьол святого Мартина, зведений у 1863 році зберігся – нині це православна церква.
У Шпеєрі ми звернули увагу на особливу черепицю – полив’яну, емальовану, зеленястого кольору. Нам сказали, що таку черепицю робили у сусідньому німецькому містечку Ландау, яке нині називається Широколанівка.
Піщаний Брід ми досліджували під час експедиції, організованої за підтримки Lexus. Більш розгорнутий матеріал про цю експедицію можете почитати на нашому сайті тут.
Текст та фото Романа Маленкова.