Польща. Туринське Turzańsk. Лемківська церква. ЮНЕСКО

За два кілометри від Репеді, серед мальовничих гір лежить невелике лемківське село Туринське Turzańsk. Нині тут менше трьох сотень мешканців, серед яких дуже мало лемків – усіх депортували, під час операції «Вісла» в 47 році, а у 1939 році тут мешкало 840 осіб, із яких українців-лемків було 800.

Туринське дуже старе – перша згадка про нього датується 1514 роком. Воно постійно переходило від угорців до поляків, і назад. Потім надовго вся територія потрапила під Австрію, а потім стала нова Польща. І навіть в межі Дрогобицької області УРСР село не потрапило. Хоча був епізод, коли Туринське входило у склад Східно-Лемківської (Команчанської) республіки. Але то лише епізод – 3 місяці волі.

Головною пам’яткою і окрасою села є дерев’яна лемківська церква Архангела Михаїла – об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО. Це п’ятибанний храм із окремою дзвіницею. Дзвіниця обшита шалівкою, а храм гонтом – і верхи і стіни. Зводили церкву у 1801-1803 роках, дзвіницю у 1817 році. А у 2013-му її, разом із ще 15, внесли у ЮНЕСКО єдиним об’єктом – Церкви Карпатського регіону.

Церква Архангела Михаїла була капітально відремонтована у 1898-1913 роках – тоді її дах замінили із гонтового на металевий. Тоді ж церкву розписали поліхромними розписами, серед яких дуже цікавою є картина – Христос у лемківській хаті.

Після депортації лемків храм передали латинській (римо-католицькій) парафії Команчі, а у 1963 році – Православній автокефальній церкві Польщі, якій вона належить і нині.

Текст та фото Романа Маленкова.