Щаснівка. Початок річки Збруч

Щаснівка – село у Скориківській сільській громаді, донедавна Підволочиського, а тепер Тернопільського району Тернопільської області.

Це зовсім крихітне село з населенням декілька десятків мешканців. Розташоване на правому березі річки Збруч. З такою назвою в Україні є три села. Одне з них зовсім поруч, на протилежному березі річки. Очевидно до поділу Польщі Щаснівка була єдиним селом. А ще є Щаснівка у Чернігівській області. Те село набагато старше нашого і згадується у 1155 році в Іпатіївському літописі. Названа так буцімто на знак щасливої події – підписання миру між половцями і князівськими послами. Хоча більш прийнятна версія – від імені польського власника Щасний, який заселив територію в 17 ст. Тернопільська Щаснівка відома тим, що найближче до цього села знаходиться витік річки Збруч, Мій маршрут до витоку проліг через Кошляки. А вже після відвідин витоку річки планував заїхати у Щаснівку. Поблукавши трохи полями, пощастило зустріти молодиць, які везли на роверах бідони з молоком. Тут таке диво : корови пасуться на лугах цілодобово, а жінки тільки приїжджають доїти. Тож доярки показали на крихітний заболочений залісок, оброслий чагарниками, з якого витікав маленький потічок. То і був витік Збруча. Зробив висновок, що краще шукати початок річки взимку або ранньою весною, коли ще немає такої буйної рослинності. А тим часом вже смерклось і хотілось тут таки заночувати, але полчища комарів відігнали до села.) Тут варто зауважити, що раніше Збруч був довшим і вважався найбільшою притокою Дністра. Річка брала свій початок з джерел неподалік хутора Зелена Криниця, за іншими даними від сіл Москалівка і навіть Білозірка. Але завдяки доблесним радянським міліораторам Збруч скоротили. І зараз по полях можна побачити висохлі канали, різні труби та інші жахіття їхньої міліорації.

Але повернімося до Шаснівки.В селі теж не вдалось розкласти намет, цього разу через собак, які несамовито гавкали і на їхній гвалт виходили господарі. Заночував вже за селом. Ранковим туманом заїхав у село сфотографувати церкву Різдва Пресвятої Богородиці, збудовану в1905 році.

І ще кілька слів про історію села. Перша письмова згадка – 1583 р. як Щеснівка, власність В. Збаразького. Назва походить, імовірно, від прізвища Чесновський (Щесновський). У 18 ст. село належало Вишнівецьким. 1753 р. в селі споруджено дерев’яну церкву.

Діяли філії “Просвіти”, “Січі” “Союзу Українок” та інших українських товариств; кооператива. 1 лютого 1944 р. через село проходив відділ червоних партизан (близько 250 осіб). Під час німецько-радянської війни в Червоній армії загинули або пропали безвісти 16 чоловіків із села.

Текст та фото Петра Грушка