Нинішнє Ставище – селище, в якому мешкає близько 6 тисяч осіб. Донедавна воно було районним центром, але нині є центром громади у складі Білоцерківського району. Роком заснування Ставища вважається 1525-й.
Лікарня Браницьких
Будинок управляючого
У 17-му столітті Ставище було значним містом, яке від 1635 року мало Магдебурзьке право, а від часів Хмельниччини – значну козацьку залогу. Значимість Ставища демонструють два історичні епізоди: облога Ставищ у 1664 році та битва під Ставищами у 1665-му. Під час першого польське військо, на чолі із київським воєводою Стефаном Чарнецьким, три місяці штурмувало місто, втративши вбитими 5,5 тисяч вояків, але все ж примусило ставищан капітулювати й присягнути на вірність королю. Та не надовго, адже капітулювавши 30 вересня, у січні 1665 року міщани знову підняли повстання, знищили польську залогу й захопили місто. Далі настав найбільш трагічний епізод в історії Ставища – Стефан Чарнецький знову переміг повстанців, а після перемоги наказав вирізати усіх мешканців міста. Сам Чарнецький тоді отримав кульове поранення, від якого невдовзі помер. А Ставища вже ніколи більше не відродилося як велике місто.
Осада Ставища, 1664 р.
У 19-му столітті Ставище було містечком. Володіли ним Браницькі, а значну частину мешканців становили євреї. Згідно перепису 1897 року в Ставищі мешкало 8186 осіб, із них 3917 – євреї. Від єврейської громади нині збереглося дві будівлі – синагога і хедер, а також кладовище. Майже усі тутешні євреї були вбиті окупантами у 1941-1943 рр.
Також у Ставищі є будівля старої цегляної церкви, імовірно зведена на зламі 19-20 століть. В радянські часи її перетворили на склад і нині вона не виконує сакральних функцій. Інформації про неї ми не знайшли.
Головна пам’ятка Ставища – лікарня, зведена Браницькими у 1911 році. Прекрасний європейський модерн у цеглі, із кам’яним декором. Одна із найгарніших провінційних лікарень в Україні. В старому корпусі нині хірургічне відділення. За лікарнею розташований старий польський цвинтар. Доволі доглянутий.
Лікарня Браницьких
Будівля санстанції
Навпроти лікарні розміщується чудова будівля санстанції. За формами (європейський модерн, із цегли і каменю) можна датувати її зведення початком 20 століття. Але інформації про те, що було у будівлі раніше, ми не маємо.
Від палацового комплексу Браницьких збереглися: дуже перебудований, за совєтів, флігель (в ньому нині краєзнавчий музей), цегляна водонапірна башта (нині перероблена у дзвіницю церкви) та парк. Парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва.
Ще однією цікавою старовинною будівлею Ставища є колишній будинок управляючого маєтком. Зведений на початку 20 століття колись він, напевне, нагадував невеликий палац. Особливого колориту йому додає башточка. Щоправда усі верхи нині вкриті радянським шифером. Нині будинок, кажуть, у приватній власності.
Текст Романа Маленкова, фото Олександра Мальона.
Польський цвинтар
Синагога
Хедер
Перебудований флігель палацу, водонапірка та церква-новобуд
Стара церква (?)
Будинок управляючого