Татаринці

Церква Святої Тройці — парафія і храм Лановецького благочиння Тернопільської єпархії Православної церкви України в селі Татаринці Кременецького району Тернопільської області. На місці сучасного парафіяльного храму Святої Тройці у XVII столітті заснували монастир, якому належало село Татаринці та ще 5 сусідніх сіл. Хто був засновником монастиря — невідомо, хоча наприкінці XIX століття власник Татаринців Карл Кугальський розповідав місцевому настоятелю Філарету (Федору Каранковському), що зодчими храму та монастиря були православні князі Лев і Марія, яких пізніше поховали під престолом старої церкви. Ці перекази й дотепер живуть серед місцевих жителів.

Обитель Святої Тройці у Татаринцях стала однією з багатьох тогочасних жертв набігу татар. Ординці грабували святиню, спалювали її. Від храму залишилися лише дві стіни. На вцілілих стінах мешканці села звели святиню, яку у 1751 році перебудували. Під час перебудови знайдено багато черепів і кісток похованих людей.

За іншими даними, церкву в с. Татаринці збудували у 1871 році на місці дерев’яного монастиря, спаленого татарами. На місці престолу старої церкви збудовано капличку. У 1904 році добудували ще дзвіницю.

Старожили переповідають, що з монастиря був підземний хід, який виходив на Лису гору в Якимівцях.

За часів радянської влади Свято-Троїцька церква була діючою. До парафії с. Татаринці належали села Якимівці і Затірці Лановецького району, а також село Гриньківці Шумського району.

Текст Вікіпедія, фото Романа Маленкова.