Віньківці

Нинішні Віньківці – центр району в Хмельницькій області. Населення – трохи більше шести тисяч. Перша згадка про містечко датується 1493 роком – тоді це було село із 14 димами (фактично дворами) і запис цей у подимному податковому списку.

Ось що пише про Віньківці Вікіпедія:

Містечко Віньківці розташоване в гористій місцевості на р. Калюсик на Поділлі. Раніше належало шляхтичам Стареховським (Стажеховським), Тишкевичам, Гумецьким. Спадкоємці Яна Онуфрія Орловського продали Віньківці хорунжому белзькому — Гнату Черкасу. Після 1863 року Кароль Косельський (пол. Karol Kosielski) вибудував у Віньківцях палац у «волоському стилі», який був однією з найкращих резиденцій в околицях.

Архітектор палацу не відомий, з 19 ст. залишилися два малюнки Наполеона Орди.

Палац нині та в 19 ст. (малюнок Наполеона Орди)

Палац був закладений на узгір’ї, головний фасад палацу був дворівневий, а тильний — трирівневий. Нижній поверх становила аркадова галерея з терасами наверху. Посередині тераси знаходився ґанок з чотирма колонами, поєднаних угорі аркадами. На цих аркадах спиралася верхня менша тераса. З ґанку до парку вели двобігові сходи. Дах палацу був плоским.

Від себе ще додам, що палац Косельських наскільки перебудували і спотворили у радянський період, що нині він мало схожий на палац, та і взагалі на будівлю 19 століття. Зараз у палаці лікарня.

На околиці Віньківців є напівзруйнований старовинний водяний млин.

Фото Романа Маленкова.

Колишній кар’єр

Водяний млин