Погорений млин. Неймовірна місцина у Вінницькій області біля села Вила. Глибока долина річки Русава і таємничий водяний млин, який згорів ще у 1917 році. Ми побачимо його 30.09 у благодійному турі.
Його будівництво почали в кінці 19 століття, а на початку 20-го він запрацював. Будівля трьохповерхова, біля неї комори, невеликий постоялий двір та шинок. Звели млин із бутового каменю, цегли та вапна. Дуже міцна цегла, яку селяни так і не змогли видобути із стін вироблялася із місцевої глини. На сучасному кормовому дворі села Вила є залишки печей, де ймовірно виготовляли цю цеглу. За основним призначенням – це був контрактовий млин і він став достойним конкурентом сусідам – а млинів тут було багато. Старожили розповідають, що не то Борівські, не то Бабчинецькі власники млинів знайшли місцевого жителя і той за відповідну суму, напередодні революції 1917 року, підпалив його. Млин згорів повністю. Відновити власник його не встиг, а за роки радянської влади до нього не доходили руки, правда на деякий час було відновлено роботу олійні.
Нині млин, точніше ділянка землі під млином, ніби у приватній власності – так кажуть місцеві мешканці, але конкретики немає. Ясно лише одне – це унікальне місце за своїм колоритом, ефектністю краєвида, естетикою та енергетикою. Міст, який розташований недалеко звідси, мав колись назву Гамарнянський.
Ось так і стоїть він, більш як сто років, без накриття, одинокий, але все ще красивий. Люди звідусіль їдуть у цей край, щоб насолодитися його красою та довершеністю.
Текст із сторінки Село Стіна або “маленькі Карпати”
Фото Романа Маленкова
P.S. Погорений млин стоїть у глибокій долині річки Русава, між селами Стіна і Вила. Територіально відноситься до села Вила. До нього іде грунтова дорога, але якість цієї дороги на деяких ділянках дуже погана, після дощів на легковику не проїхати. До млина можна дістатись пішки, від дороги Стіна – Вила, приблизно 1,5 км в один бік, із стрімким спуском-підйомом у долину Русави.
Біля млина надзвичайно мальовнича місцевість – річкова долина із виходами скель. Загалом краєвид можна віднести до найгарніших в Україні.