Ясининичі. Український модерн

Село Ясининичі розташоване за 15 км на захід від Рівного. В селі стоїть церква Різдва Богородиці, зведена у 1937 році, в той період, коли тут панувала Польща. Але храм не польської архітектури, адже будував його видатний архітектор Сергій Тимошенко. Це український модерн.

Ось що пише про цей храм Андрій Власенко на сайті “Сад українського модерну”.

Церква у Ясининичах — наше чудове відкриття. Дуже дивно, що раніше ніхто із любителів УАМу не звернув на неї пильної уваги, — адже вона стоїть, не криючись, над мальовничою долиною річки і добре проглядається з дороги Рівне — Млинів. Таки мав рацію мудрий кіт на прізвисько Машенька із Шварцівського «Дракона», — «Люди такі неуважні…».

Як на Тимошенка, церква досить стримана, проте, як завжди у нього, своєрідна і неповторна. А ще при ній збереглася первісна дзвіничка, яку донедавна вінчали улюблений тимошенківський «тюльпанчик» і покрівля, аквамаринова від старості. На щастя, ми устигли спіткати дзвіницю до чергового «православного євроремонту» і зафіксувати для (не)вдячних нащадків.

Не маючи старих світлин, можна тільки уявляти, якою гармонійною красунею була споруда до заміни оригінальних вікон і хрестів. Але й після всього пережитого храм справляє незабутнє враження. Дуже ймовірно, що й білі тиньковані стіни — ремінісценція барокових церков Великої України — відповідають задумові творця храму. Чи ж не в такий спосіб Сергій Прокопович вилив свій смуток за вимушено покинутою і розтерзаною комуністичними бузувірами батьківщиною, що у 1937 році спливала кров’ю мучеників і так потребувала молитов зазбручанських братів і сестер?..

Фото Романа Маленкова.