Єреміївка. Німецьке село з українським цвинтарем

Єреміївка вперше згадується у письмових документах 21 жовтня 1793 року. Це була слобода якогось прапорщика Єремія Гелескула – так пише Вікіпедія, хоча тут же додає, що населений пункт заснували німецькі колоністи із Кучурганського колоністського округу, які мали тут три будинки. У переліках населених пунктів російської імперії, населених німцями, це село згадується під назвою Бішофсфільд.

У 1831 році Єреміївка (чи то Бішофсфільд – важко відслідкувати коли і як змінювалася назва) належала Костянтину Біцилі, який домігся надання поселенню статуса містечка, в якому чотири рази на рік проводили ярмарки. А у 1859 році тут мешкала 171 особа і було 26 дворів, базар і православна церква. У 1896 році тут вже було 275 осіб – за сорок років кількість населення збільшилася всього на сотню людей.

Колишній німецький костьол, нині московська церква

Стара німецька забудова

Зважаючи на наявність православної церкви ми можемо припустити, що більшість населення Єреміївки у 19 столітті становили українці, але була і німецька громада, яка почала стрімко збільшуватись на початку 20 століття. Від того часу тут зберігся архітектурний комплекс центру німецького містечка, із житловими та адміністративними будівлями, і кірхою.

У 1916 році в Єреміївці зареєстровано 517 жителів, а у 1924-му – 690. Більшість тоді становили німці, тому тут було створено Яреміївську німецьку сільську раду – був такий період, коли в радянському союзі функціонували національні сільські ради і навіть райони – німецькі, єврейські, польські.

Німців у Єреміївці нині немає – вони зникли у 30-40 роки 20 століття. Після Другої світової війни навіть німецьке кладовище знесли. А от старовинне українське кладовище збереглося. Це десятки кам’яних вапнякових хрестів, які датуються 19 століттям. Написи на більшості із них не збереглися. Цвинтар свідчить про потужну українську традицію виробництва кам’яних хрестів.

У 1951 році з території нинішньої Польщі у Єреміївку було депортовано 127 сімей бойків із села Лобізва Нижньо-Устрицького району Дрогобицької області. Це було здійснено в рамках “обміну територіями” між срср і Польщею. Про цей злочин говорить меморіальна таблиця, встановлена біля колишнього німецького костьолу (у німців же не лише кірхи – майже половина їх є католиками). Інформації про дату його побудови я не знайшов, але за архітектурними формами припускаю, що це початок минулого століття. Зараз там церква упц мп, здається Ікони Казанської Богоматері, із страшною величезною цибулиною на даху.

Текст та фото Романа Маленкова

Значно більше фото у нашій фотогалереї