Відповідно до тематичної ініціативи «Астрономія та Світова спадщина», Україна подала чотири кандидати до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО – українські старовинні обсерваторії: Миколаївську астрономічну, Кримську астрофізичну, обсерваторії Київського та Одеського національних університетів. Це пам’ятки світової астрономії, які мають виняткову загальнолюдську цінність і пов’язані із іншими архітектурними комплексами.
Критерії виділення – ii, iv, vi.
Історія. У 19-20 століття в світовій астрономії були феноменальні досягнення – створили основні каталоги зірок та систему небесних координат, яка із 1935 року використовується в астрономії та геодезії; дистанційно дослідили Сонце та сонячні процеси. До найвищих досягнень були причетні обсерваторії Німеччини, Англії, Франції, Росії, ПАР, США. Немалу частину досліджень виконали й українські обсерваторії, тому можуть бути включені до транснаціональної серії унікальних астрономічних обсерваторій, які є історико-культурними пам’ятками та науковими установами одночасно.
Збудована у 1821 році Миколаївська обсерваторія є найстарішою в Україні. Її заснував адмірал Олександр Грейг. На 52-метровому Спаському кургані, архітектор Федір Вунш збудував головний будинок обсерваторії Чорноморського адміралтейства. Цей науковий заклад мав забезпечувати Чорноморський флот точними годинниками, навігаційними картами та навчати навігаторів методам астрономічної орієнтації.
За, майже двохсотлітню історію Миколаївська обсерваторія зробила величезну кількість наукових досліджень та відкриттів. Нині, на її базі функціонує науково дослідницький інститут (адреса: вул.. Обсерваторна, 1).
Обсерваторія Київського університету імені Тараса Шевченка була відкрита у лютому 1845 року. Відомий архітектор Вікентій Беретті (автор Червоного корпуса університету) будував головний будинок обсерваторії 4 роки. Це восьмигранна башта у формах пізнього класицизму. Крім головної будівлі, на території у 2,6 га, розташовані п’ять наукових павільйонів, лабораторії та житлові приміщення. Розташована обсерваторія за адресою вул. Обсерваторна, 3.
Обсерваторія Одеського університету імені Мечникова була заснована у 1871 році у складі Імператорського Новоросійського університету. Пізніше обсерваторія (як і університет) неодноразово змінювала свою назву, доки не перетворилася на науково-дослідний інститут при університеті (адреса: вул. Маразлієвська, 1В).
Кримська астрофізична обсерваторія була заснована у червні 1945 року на базі Сімеїзького філіалу Пулковської обсерваторії. Розташована вона у горах, на висоті понад 600 метрів, у селищі Научний, за 12 км від Сімферополя. Обсерваторія посідає 15 місце, серед обсерваторій світу, за кількістю відкритих нею планет. До 2010 року Кримська астрофізична обсерваторія відкрила 1285 планет.
Усі чотири обсерваторії включені до Попереднього Списку ЮНЕСКО під одним номером – 5267 і розглядаються, як один груповий об’єкт.
Текст та фото Романа Маленкова. Із книги “Світова спадщина в Україні”
Обсерваторія у Миколаєві