Лиманське (Зельц). Найбільший католицький храм півдня.

Чи знаєте ви, де знаходиться найбільший католицький храм півдня України? Не в Одесі, не в Миколаєві й не у Херсоні. Він стоїть у селищі Лиманське, Роздільнянського району, Одеської області. Точніше те, що від нього лишилося – стіни і колони. Це колишній соборний храм німецьких колоністів міста Зельц. Нині воно називається гордою назвою Лиманське.

Лиманське розташоване на самісінькому кордоні України – на іншому боці Кучурганського водосховища вже Молдова. Типове поселення радянського періоду, абсолютно банальне, із залишками колгоспних будівель, із чахлими лісосмугами, безкрайніми сухими луками та поливалками на полях. Важко повірити, що колись це було зразково показове німецьке містечко, в центрі якого стояв величезний собор.

Про німецьких колоністів, історію їх появи та їхню спадщину ми вже писали.  З’явились вони на українських землях ще в часи Катерини ІІ. Позбавлені податків на 30 років, німці із задоволенням отримували родючу степову землю, обробляли її, створюючи небачені для тогочасної дикої Росії, населені пункти так колонії. Цікаво, що колоністи були не лише протестантами, а й католиками. Так у Кучурганському колоністському окрузі селились якраз римо-католики. Спочатку вони збудували невелику церковицю, а у 1901 році постав великий неоренесансний собор Успіння Пресвятої Богородиці. 

В той час майже всі будівлі Одещини та Бессарабії зводили із дешевого вапняку, але німці вирішили не скупитись і збудували храм виключно із цегли, витративши на будівництво 110 тисяч рублів. Кажуть, що прототипом собору Успіння Богородиці був храм у Зальцбургу. Судячи з фото, башти дзвіниці дійсно були схожими на зальцбурзькі, але більшовики їх зруйнували. У храмі спочатку був клуб, а потім його покинули напризволяще…

Собор Успіння Пресвятої Богородиці – можливо найбільша сакральна руїна в Україні. Ззовні він не виглядає таким великим, але зайшовши всередину розумієш – це дійсно щось неймовірне. На його відновлення потрібно 6 мільйонів доларів. В Німеччині знайшлася релігійна громада, яка погодилася профінансувати відбудову та реставрацію, але, кажуть, що на заваді стала московська патріархія – ні до чого їм католицький храм серед слухняної пастви. Як воно буде далі – невідомо, але сподіваємось Україна не втратить найбільший католицький храм півдня.

Крім руїн костьолу в Лиманському, в спотвореному вигляді збереглися й інші німецькі будівлі, але небагато.

Текст та фото Романа Маленкова.

 

46.679168, 29.973450 Дивитись на мапі Google Maps