Губків

Село Губків розташоване на південний схід від Березного. Центр сільської ради. Кількість населення – понад 700 осіб.

Губків – він же Губибор, він же Губник, він же Губка, він же Гапків, він же Хупков. На думку дослідників, його історія бере свій початок у ХV в. Уперше згадується в 1504 році.

Губківский замковий комплекс вважався одним із самих неприступних на Волині. Він мав чотири вежі з бійницями і ворота з підвісним мостом. У внутрішній частині розташовувалися господарські приміщення, глибокий колодязь, а також підземелля з в’язницею і льохами. Звичайно, не обійшлося і без легенди про підземний хід, що начебто вів до Мариниського чоловічого монастиря (кілометрів 10! у гранітах! під Случем!!!). Тривалий час замок належав феодальному роду Семашко. Його кілька разів захоплювали (татари, козаки гетьмана Григорія Лободи й ін.), але найбільшого лиха замок зазнав у 1704 році, коли війська Петра І зруйнували не тільки замок, але і все містечко Губків. У 1708 році шведська армія довершила загибель колись грізного укріплення.

Зараз на 30-метровій горі, що піднімається над Случем, видно залишки мурів замка. Руїни чимось нагадують кам’яну піч, що залишилася після пожежі на попелищі дерев’яного будинку. Серед руїн – улюбленого місця ігор місцевої дітвори – можна знайти і засипаний замковий колодязь. В даний час уже важко уявити, як виглядала споруда у свої кращі роки. Але навколишні ландшафти Соколиних гір своєю красою з усіх сил намагаються врятувати колишній символ феодальної могутності від принизливого положення. Руїни височіють над стрімким схилом і рікою відокремлено від інших будівель і начебто продовжують кидати виклик негодам. Вони не ховаються серед сучасних вулиць і не маскуються під тракторні бригади, склади чи інші господарські будівлі. Можливо, руїни рятує саме те, що вони руїни. У будь-якому разі, не так мало древніх споруд, що начебто краще збереглися і навіть пройшли через ремонтні роботи чи реставрацію, але мають більш жалюгідний вигляд. Як мисливський пес, припнутий на ланцюгу.

На тій же горі, де знаходяться руїни замка, у 1974 році було виявлено давньоруське городище ХІ-ХІІІ ст. Схоже, долина Случа ще в ранньому середньовіччі мала досить обжитий виглядд. Також у селі недавно відбудовано дерев’яну церква Святої Параскеви на місці старої, спаленої в 1943 році фашистами.

У кількох кілометрах від Губкова, поруч із селищем Соснове (колишній Людвиполь), що лежить на лівому бережу Случа, у 30-х роках ХХ сторіччя був знайдений скарб римських монет ІІ ст.. н.е., частина з яких була перевезена в Краківський археологічний музей.

Текст Олега Години. Фото Романа Маленкова

Значно більше фото Губкова дивіться у нашій галереї

50.827409, 27.045198 Дивитись на мапі Google Maps