Губків

Село Губків розташоване на південний схід від Березного. Центр сільської ради. Кількість населення – понад 700 осіб.

Губківський замок

Губківський замок

Губківський замок

Руїни Губківського замку

Губків – він же Губибор, він же Губник, він же Губка, він же Гапків, він же Хупков. На думку дослідників, його історія бере свій початок у ХV в. Уперше згадується в 1504 році.

Губківский замковий комплекс вважався одним із самих неприступних на Волині. Він мав чотири вежі з бійницями і ворота з підвісним мостом. У внутрішній частині розташовувалися господарські приміщення, глибокий колодязь, а також підземелля з в’язницею і льохами. Звичайно, не обійшлося і без легенди про підземний хід, що начебто вів до Мариниського чоловічого монастиря (кілометрів 10! у гранітах! під Случем!!!). Тривалий час замок належав феодальному роду Семашко. Його кілька разів захоплювали (татари, козаки гетьмана Григорія Лободи й ін.), але найбільшого лиха замок зазнав у 1704 році, коли війська Петра І зруйнували не тільки замок, але і все містечко Губків. У 1708 році шведська армія довершила загибель колись грізного укріплення.

Губківський замок Губківський замок

Губківський замок

Губківський замок

Зараз на 30-метровій горі, що піднімається над Случем, видно залишки мурів замка. Руїни чимось нагадують кам’яну піч, що залишилася після пожежі на попелищі дерев’яного будинку. Серед руїн – улюбленого місця ігор місцевої дітвори – можна знайти і засипаний замковий колодязь. В даний час уже важко уявити, як виглядала споруда у свої кращі роки. Але навколишні ландшафти Соколиних гір своєю красою з усіх сил намагаються врятувати колишній символ феодальної могутності від принизливого положення. Руїни височіють над стрімким схилом і рікою відокремлено від інших будівель і начебто продовжують кидати виклик негодам. Вони не ховаються серед сучасних вулиць і не маскуються під тракторні бригади, склади чи інші господарські будівлі. Можливо, руїни рятує саме те, що вони руїни. У будь-якому разі, не так мало древніх споруд, що начебто краще збереглися і навіть пройшли через ремонтні роботи чи реставрацію, але мають більш жалюгідний вигляд. Як мисливський пес, припнутий на ланцюгу.

Губківський замок

Губківський замок

Губківський замок Губківський замок

На тій же горі, де знаходяться руїни замка, у 1974 році було виявлено давньоруське городище ХІ-ХІІІ ст. Схоже, долина Случа ще в ранньому середньовіччі мала досить обжитий виглядд. Також у селі недавно відбудовано дерев’яну церква Святої Параскеви на місці старої, спаленої в 1943 році фашистами.

У кількох кілометрах від Губкова, поруч із селищем Соснове (колишній Людвиполь), що лежить на лівому бережу Случа, у 30-х роках ХХ сторіччя був знайдений скарб римських монет ІІ ст.. н.е., частина з яких була перевезена в Краківський археологічний музей.

Текст Олега Години. Фото Романа Маленкова

Губківський замок Губківський замок

Губківський замок

50.827409, 27.045198 Дивитись на мапі Google Maps