Глухів. Вознесенська церква

Вознесенська церква розташована на Вознесенському цвинтарі, який відомий ще з першої половини 18 століття. Цей цвинтар докорінно змінює уяву про Східну Україну, зокрема про Сумщину. Густота поховань, доглянутість, а головне – кількість старовинних пам’ятників та кам’яних хрестів дуже нагадують цвинтарі Західної України. І це за якихось півтора десятка кілометрів від кордону з агресором.

Головною “діючою особою” цього куточку Глухова є храм, який збудували під керівництвом Андрія Квасова, головного архітектора гетьманської столиці, у 1767 році. Початкові форми храму – українське бароко, але за два століття він зазнав немало перебудов і зараз нагадує типовий класицизм. Я, колись, прийняв цю церкву за класицистичну, тому й не приділив їй уваги. Даремно, адже незважаючи на прибудови і перебудови, один погляд на дзвіницю вказує на поважний вік храму. Та ще й кладовище навколо… велике і рясне…

Первісно церква була тридільною, однобаневою, з трьома прямокутними в плані дільницями. Після пожежі 1784 року зруйновану баню перебудували (можливо тоді вона втратила барокові форми), а до центральної дільниці прибудували прямокутний в плані притвор. У 1811 році було здійснено чергові прибудови, а у 1867-му, за проектом глухівського архітектора Гросса, церкву суттєво змінили. Нині дуже важко уявити, що первісно храм був хрещатим у плані.

Із західного боку храм має дзвіницю, через яку влаштовано центральний вхід. Цей тип дзвіниць називають “восьмерик на четверику”. Завершена дзвіниця гранчастою банею із шпилем.

Фасадний декор храму є своєрідним синтезом стилістики пізнього бароко та пізнього провінційного класицизму. В інтер’єрі збереглись олійні розписи другої половини 19 століття: у куполі – Трійця; у простінках між вікнами підбанника – парні зображення Апостолів, у пандативах (вітрилах) – Євангелісти на повний зріст.

Як вже зазначалося, ядро храму датується 1767 роком. Це унікальний зразок архаїчного типу церков Лівобережжя.

Текст та фото Романа Маленкова

Використано: Вечерський В.В. Православні святині Сумщини. – К.: Техніка, 2009.

51.686536, 33.914660 Дивитись на мапі Google Maps