Єврейська спадщина Білої Церкви. Торгова площа та околиці

Євреї з’явилися у Білій Церкві ще у 16 столітті. Це були переважно дрібні торгівці. У 1648 році значна частина єврейської громади міста була винищена або вигнана козаками Хмельницького.

У 18 столітті євреїв у Білій Церкві було небагато. Заселенню міста євреями заважали постійні війни й військові сутички, в яких приймали участь козаки, поляки, татари, турки, москалі й, нарешті, гайдамаки. Майже кожна війна супроводжувалась єврейськими погромами. Спокійне життя для євреїв принесли нові власники міста – Браницькі. Вони підписали угоду з єврейською громадою, згідно з якою у Білу Церкву запрошувались єврейські торгівці та ремісники. Сталося це 1806 році.

Центром єврейського життя Білої Церкви стала Торгова площа, в центрі якої Браницькі вибудували великі Торгові ряди на 85 крамниць. Навколо Торгової площі у 19 та на початку 20 століть виросло ціле єврейське місто.

Браницькі здавали Торгові ряди в оренду. Орендували вони і землі навколо Торгової площі та на ближчих вулицях. Крім того з єврейською громадою власники міста вели фінансові справи (й зовсім не дріб’язкові). Єврейська громада Білої Церкви зростала. На кінець 19 століття в місті мешкало 18720 євреїв (52,9% від усього населення міста). А на початку 20 століття кількість євреїв ще збільшилась. А ось потім почався зворотній процес: Громадянська війна – погроми, Велика Вітчизняна – тотальне знищення.

У 1941 році дуже незначна частина євреїв встигла евакуюватись. Майже відразу після окупації почалися розстріли. Наймасовішою була страта, під час якої розстріляли 4500 євреїв.

У 1989 році в Білій Церкві мешкало 3823 єврея. А згідно із переписом 2001 року у місті мешкало лише 150 !!! євреїв. Але спадок євреї залишили Білій Церкві досить значний: це і будівлі синагог, і житлові будинки, і крамниці, і школи, і лікарні. До 1941 року єврейське містечко було значно багатшим на архітектуру, і гармонічнішим, але нещадні бомбардування міста у 1941 році позбавили Білу Церкву більшої частини будівель. Зараз я пропоную поглянути на єврейську архітектуру Торгової площі та її околиць, хоча це далеко не все, з того, що євреї залишили місту.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Хоральна синагога

Розпочнемо свою фотоекскурсію із синагог. У 19 та на початку 20 століття їх навколо Торгової площі було розташовано до десятка. Скільки будівель збереглося – достеменно невідомо. За даними Інституту Іудаїки тут стоять три колишні синагоги. Дві з них на вулиці Театральній. Ще до 1922 року ця вулиця називалася Синагогальна, адже тут стояла найбільша синагога міста – хоральна.

За своїм значенням хоральну синагогу можна порівняти із християнським кафедральним собором. Хоральні синагоги могли дозволити собі лише найбагатші єврейські громади, серед яких була і білоцерківська. Будували храм в кінці 19 на початку 20 століть. Цю велику споруду звели у стилі еклектики. В радянські часи синагогу закрили. Пізніше її приміщення перебудували, розділивши на навчальні класи. Нині тут корпус технолого-економічного коледжу.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Купецька синагога

Метрів за 25 від хоральної стоїть колишня купецька синагога. Будувалась вона майже одночасно із хоральною в тому ж стилі еклектики, але з іншими деталізацією та декором. В радянські часи її добудували. Хоча, що саме надбудували – із зовнішнього вигляду чітко сказати не можна. Крім того, в будівлі замурували і перепрорізали частину вікон. Нині тут теж корпус технолого-економічного коледжу.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Реміснича синагога

Третя синагога – реміснича. Розташована ця будівля на вулиці Спартаківській (принаймні, про це каже Асоціація єврейських організацій і общин України). Будівля зведена на початку 20 століття в цегляному стилі. Нині в ній розташоване ательє.

Я не дам 100%, що ця будівля дійсно була раніше синагогою. В переліку архітектурних пам’яток Білої Церкви цієї будівлі немає. Але зовнішні ознаки (декор, великі вікна – за Галахою у синагозі повинні бути великі вікна) та дані про розташування синагоги на Спартаківській майже переконали мене – це дійсно колишня синагога ремісників. І дуже жаль, що будівля пустила велику щілину, а ще більший жаль, що ніхто цієї будівлі не цінить, адже пам’яткою не вважає.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Це все одна будівля – колишній єврейський готель

На Торговій площі розташований великий єврейський готель, який звели у 19 столітті. Навряд чи це той «білоцерківський жидівський трактир», про який писав Шевченко в «Путешествии с удовольствием и не без морали», але будівля досить цікава. Це майже квадратний у плані будинок із внутрішнім двором. Нині тут кілька якихось установ, та житлова частина. Шмат будівлі перебуває в аварійному стані, ще частина добудована з дерева. Загалом готель нагадує фігуру із примітивного дитячого конструктора, який невчасно скінчився, й довелося добудовувати із інших матеріалів.

Навколо Торгової площі збереглося немало споруд, таблички на яких свідчать про те, що це пам’ятки архітектури, колишні житлові будинки. Хоча деякі з них за своєю архітектурою і декором схожі на синагоги.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Єврейська початкова релігійна школа – хедер

За 500 метрів від Торгової площі (потрібно пройти вулицею Хмельницького) розташована колишня єврейська початкова релігійна школа – хедер. Цю будівлю звели у 1901 році. Нині тут будинок дитячої творчості (чи щось типу цього). Хедер ніби й далеченько від головного об’єкта нашої фотоекскурсії, але це так, для повноти картини. А головним об’єктом є звичайно Торгові ряди.

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Торгові ряди

3d-панорама внутрішнього двору Торгових рядів

 

Відкрити з більшим розміром

Інша (білоцерківська) назва Торгових рядів – БРУМ (Браницьких універсальний магазин). Цю будівлю здали в експлуатацію у 1814 році. Унікальний пам’ятник торгової архітектури є чи не єдиним подібним в Україні. Ні, звичайно торгових рядів вистачає. Навіть я особисто бачив їх немало (і в Путивлі, і в Умані, і в Новгороді-Сіверському, і в Чугуєві, і у Жовкві), але таких як у Білій Церкві немає більше ніде. Це довершена класицистична будівля, яка в плані має форму каре. Внутрішній двір із чотирма проїздами. По зовнішньому і внутрішньому периметрам будівлі розташовані відкриті галереї з аркадами. Ну просто шедевр. Нині у приміщеннях Торгових рядів розташовані ресторани, кафе і бутіки.

Торгові ряди свого часу змінили життя Білої Церкви, перетворивши місто на досить значний центр торгівлі, а згодом і промисловості. І саме після їх зведення у Білій Церкві з’явилася значна єврейська громада, ну а потім…

Текст та фото Романа Маленкова

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Белая Церковь

Житлові будинки Торгової площі (за охоронними таблицями). Хоча на останніх двох фото будівля більше схожа на культовий об’єкт ніж на житло

49.802874, 30.114830 Дивитись на мапі Google Maps