Бурдяківці

Бурдяківці (Борщівський р-н) – перше село по дорозі зі Скали до Чорткова з населенням трохи більше 1 тис. мешканців. Назва походіть від маленької річки Бурди, що протікає скрізь село та впадає у Збруч. Перша писемна згадка про поселення відноситься до XV століття, а упродовж ХІХ століття Бурдяківцями, як і сусідньою Скалою, володіли Голуховські.
У радянський час про Бурдяківці згадувати не любили. Не дивно, адже тут знаходився секретний об’єкт: підземна пускова установка міжконтинентальних ракет стратегічного призначення. Установку ліквідували після того, як на початку 90-х перший Президент України подарував сусідній державі нашу ядерну зброю.

Найцікавіше в селі – невеличкий костел Різдва Діви Марії. Реєстр місцевих пам’яток датує храм 1871 роком. Напевне, помилково: на вигляд – це 20-30 роки ХХ століття. Костел хоч знаходиться на протилежному від траси кінці села, та його червоний шпиль видно ще з дороги. А найкращий вид на нього та на село відкривається з протилежного берегу ставка.

Поруч з костелом – греко-католицька церква Св. Дмитра (1896 р.):

В селі багато хрестів: на честь скасування панщини (1848 р.), на честь відновлення греко-католицької віри. Є два пам’ятники Тарасові Шевченку, полеглим у Другій світовій війні, насипані символічні могили Січовим Стрільцям та воїнам УПА. Є музей, присвячений художникові Леопольду Левицькому.

Текст Андрія Бондаренка, фото Романа Маленкова.

48.893841, 26.166035 Дивитись на мапі Google Maps