Кудринці – одна із найбільш неймовірних та неочікуваних місцин в Україні. Про це казкове місце ми вже писали.
Місцеві мешканці розповідають, що світлої місячної ночі на мурах замку можна побачити жіночий силует – привид дівчини-бранки, живцем замурованої турками в одну із стін. Ну який же замок обійдеться без такої легенди. А турки дійсно здобували замок. Двічі – у 1672 та 1694 роках. Ще є легенда про скарби власників замку, які досі ніхто так і не знайшов.
Нинішній Кудринецький замок – це одна ціла башта і дві напівзруйновані (в тч. і надбрамна), з’єднані залишками стін різної висоти. Товщина стін 1,5 м. Довжина замку всередині 70, а ширина 25 метрів. Збудували його польські магнати Гербурти на початку 17 століття. Це той самий рід, що будував замки багато де, наприклад у Добромилі, на кілька століть раніше.
Кудринецький замок був зведений із місцевого пісковику на високій горі над Збручем, яку місцеві мешканці називають Стрілкою. Стояв він на татарському шляху, тому в боях приймав участь дуже часто. Тричі його здобували – крім турків, це зробили козаки Максима Кривоноса у 1648 році, але для татар він був неприступною твердинею.
У 18 столітті замок втратив своє фортифікаційне значення і перетворився на резиденцію шляхетського роду Гуменицьких. Пізніше власниками стали Козєбродські, які перетворили твердиню на музей – картини, старовинні меблі, частину з яких можна побачити у музеях Тернополя.
В середині 19 століття покинутий замок купив єврей Меєр Бартфельд. Він почав розбирати замок на будматеріали, а пізніше дозволив це робити мешканцям довколишніх сіл. Та руїна, яку ми бачимо нині – їх рук справа, і диво, що замок не розібрали повністю.
Текст та фото Романа Маленкова.