Вишнівець. Палацовий комплекс


Вишнівець – невелике містечко у Збаразькому районі на Тернопільщині, перша здгадка про яке датується 1395 роком, коли литовський князь Вітовт дав Вишнівець у власність Дмитру Корибуту, який побудував тут замок. Свого часу містечко було резиденцією могутнього роду Вишневецьких, різні представники якого залишили вагомий слід в історії України і Польщі.

Брама

Спочатку замок був розташований на правому березі річки Горинь, зараз на цій території село Старий Вишнівець. Згодом князі Вишневецькі перенесли замок на лівий берег Горині, а у 1720 році останній представник роду Михайло-Серватій перебудував замок на розкішний палац. Наступні власники палацу графи Мнішеки надали споруді ще більш красивий і блискучий вигляд.

Головний вхід до палацу

В середині ХІХ століття Мнішеки продали палац, і після цього він ще кілька разів переходив з одних рук в інші, що посприяло сильному розпорошенню історичних і культурних надбань, серед яких були велика і відома бібліотека, багато картин і інших цінних речей.

Ліве крило палацу

Під час першої світової війни палац був сильно спустошений австро-угорськими і російськими військами, але у міжвоєнні роки споруду було відновлено. В 1920-х роках активну участь у відбудові приймав відомий архітектор Владислав Городецький. Проте під час другої світової війни палац знову сильно постраждав. В радянські часи в будівлі господарювали бібліотека, ПТУ, будинок культури і навіть шкіргалантерейна фабрика.

Внутрішній декор палацу

З 2005 року в палаці почались реставраційні роботи. Зараз тут філіал музея-заповідника “Замки Тернопілля”, а в планах спорудження музею і готельно-відпочинкового комплексу.

А тепер кілька слів про деяких представників роду Вишневецьких. Напевно, найбільш відомим з них є Дмитро Байда-Вишневецький, який був засновником Запорізької Січі. Зараз на території палацу на його честь поставлено пам”ятник. Згодом рід ополячився, а інший його представик Ярема (Єремія) активно воював проти військ Богдана Хмельницького. До речі, Іван Нечуй-Левицький написав про Ярему історичну повість “Єремія Вишневецький”. Ще один представник роду Михайло Корибут Вишневецький навіть був королем Речі Посполитої в 1669-1673рр., проте успішною його діяльніть не була, і в результаті призвела до послаблення королівської влади. Чоловіча лінія роду Вишневецьких припинилась у 1744 році, коли помер його останній представник Михайло-Серватій.

Вознесенська церква (1530) біля палацу

Поруч з палацом, на схилі замкової гори, розташована Вознесенська церква (1530), в підземеллях якої спочивають останні православні представники роду Вишневецьких.

Ще один вид на Вознесенську церкву

Також, існує версія, що в цьому храмі вінчались Григорій Отреп’єв з Мариною Мнішек. Отреп’єв відомий тим, що видавав себе за сина Івана Грозного царевича Димитрія і мав на меті сісти на московський трон.

Ще одна брама

Загалом відвідини палацу Вишневецьких справили хороші враження. Хоча навряд чи колись до нього будуть повернуті вивезені цінності, але гідний музей влаштувати можна, і схоже, що хоч і повільно, але саме до цього справа і йде, а сам палац у Вишнівці вже зараз гордо називають другим Версалем.

Огорожа навколо палацу

Автор тексту та фото Роман Бречко                            [info]rbrechko
49.900384, 25.735937 Дивитись на мапі Google Maps