Каташин. Покровська церква

В селі Каташин (Чечельницький район, Вінницької області) зберіглася дерев’яна церква, зведена у стилі українського (козацького) бароко. Це рідкісний приклад дерев’яної архітектури, яка у 18 столітті була типовою для козацьких сіл по обидва боки Дніпра. Три зруби, три бані, розбірний зруб, який можна перевезти на інше місце, та вертикальна шалівка. Такі церкви ми бачимо у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Черкаській, Київській, Житомирській та Вінницькій областях – найбільших регіонах поширення козацтва. Але їх дуже мало.

Покровську церкву в Карашині збудували у 1778 році. Попередній храм, який стояв на цьому ж місці, було спалено татарами. Селянам тоді вдалося врятувати цінну ікону – образ Божої Матері. Хоча є думка, що ікона зберігалася не у церкві, а у монастирі, який був розташований у лісі, неподалік. Ікону сховали у криниці, й вона там зберігалася до побудови нового храму. Така легенда. Нині ця ікона у храмі – Божа Матір Каташинська.

У 1820 році поряд із церквою звели дзвіницю. Більшовики розвалили її. Нинішня дзвіниця – страхіття із силікатної цегли – збудована у 90 роки минулого століття.

Покровську церкву у Каташині можна віднести до прекрасних зразків українського дерев’яного бароко. Нині храм у прекрасному стані. Вражають 

Текст та фото Романа Маленкова

48.319470, 29.279928 Дивитись на мапі Google Maps