Про панські палаци, яким у радянські часи судилося стати психо-неврологічними диспансерами, дитячими будинками, інтернатами тощо, інформації або нема, або дуже мало. Іноді дізнаєшся від друзів, або зовсім випадково, і говориш собі – треба їхати.
Ось так і з цим палацом Главацького в селі Будне, Шаргородського району Вінниччини. Скупу інфу про історію маєтку та палацу вдалось знайти на сайті теперішньої установи – Буднянської школи-інтернату.
Село відоме з XVI ст. З середини XVIII ст. ним володіли Любомирські. А в 1850 році маєтності було передано надвірному раднику Казимиру Добровольському, що за фахом був лікарем. В цей час у Будному відкриваються пивоварний завод (1845), винокурний завод (1856), вальцовий водяний млин (1888).
Згодом Казимир Добровольський передає свої володіння онуку – теж лікарю, Главацькому. У 1910 році той розбудовує маєток, окрасою якого стає палац.
У 1918 році пивоварний та винокурний заводи було зруйновано, частково постраждала і панська садиба. А в 1929 році в приміщенні палацу відкрили сільськогосподарський технікум, або на ті часи “агрономічну школу”. Проіснував він недовго, лише 5 років. У 1934 році тут відкривають дитячий будинок, який з 1961 року реорганізовано в школу-інтернат. В цьому статусі він перебуває і донині. Завдяки цьому палац є доглянутим та милує око поодиноких мандрівників.
Була в селі ще церква Дмитра Солунського, 1880 року побудови, але в 1964 році її зруйнували, на її місці збудували клуб.
Текст Ігоря Дорожка, фото Романа Маленкова.