Петровац на Мору Petrovac na Moru

Назва чорногорською маленького містечка Petrovac na Moru зрозуміла без перекладу – Петровац на Морі. Але вона з’явилася лише після першої світової – місто перейменували на честь короля сербів Петра I Карагеоргієвича.

Усього за 19 км від туристичної столиці Будви і за 9 км від Свєті-Стефан Петровац лежить довкола півковоподібної бухти з венеціанською фортецею Kastio Castello з одного боку й скелями з іншого.

Гарні будиночки з черепичними дахами, що піднімаються схилом гір до сосен і олив. Два острови Katič i Sveta Neđelja (воскресіння=неділя) у морі, на одному з яких бовваніє маленька каплиця. Вона споруджена на честь чудесного порятунку моряків, а не для уславлення вихідного. Хоча, хто знає, що там буркотять чорногорці й хрестяться з келихом вина в неділю.
Саме ж селище під назвою Ластва було засноване римлянами ще в III столітті н. е., а тому на італійських картах воно й далі пишеться Castellastua. Здається, якщо я не помиляюсь, можна перекласти, як Остання фортеця. Венеціанці тут запанували у XVI столітті й місто точно було не останнім за значенням. З тих пір і до 1918 року місце називалось Кастель Ластва.
Лише за 2,5 км від Петроваца знаходиться середньовічний православний монастир Градіште/

Текст і фото Сергія Щербія